Rosjanie werbują do armii poprzez rekrutację osób dzięki agencjom pośrednictwa pracy. Umowa na 6 miesięcy

2022-05-13 21:33 aktualizacja: 2022-05-14, 10:08
W ogłoszeniach czas trwania umowy o pracę wynosi najczęściej sześć miesięcy. Fot. PAP/EPA/STRINGER
W ogłoszeniach czas trwania umowy o pracę wynosi najczęściej sześć miesięcy. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Rosyjska armia uzupełnia swoje szeregi przerzedzone na wojnie w Ukrainie poprzez rekrutację osób werbowanych dzięki agencjom pośrednictwa pracy - twierdzi w piątek kiszyniowski dziennik internetowy Timpul.

Według mołdawskiego portalu tylko za sprawą strony internetowej Superjob.ru kojarzącej pracodawców z pracownikami rosyjskie siły zbrojne poszukują obecnie blisko 20 tys. osób.

“Pomiędzy ofertami zatrudnienia dla hydraulika i ekspedientki na tym portalu można znaleźć też propozycje dla strzelców, artylerzystów, dowódców piechoty, kierowców pojazdów wojsk lądowych, a nawet dla agentów do wynajęcia przez FSB” - twierdzi Timpul.

Portal odnotował, że równocześnie werbunek na wojnę w Ukrainie prowadzony jest poprzez tzw. kanały instytucjonalne, takie jak np. strona internetowa rosyjskiego ministerstwa obrony.

Umowa na sześć miesięcy

“W ogłoszeniach czas trwania umowy o pracę wynosi najczęściej sześć miesięcy” - napisał Timpul zaznaczając, że nierzadko treść anonsu nie zawiera informacji o docelowym miejscu wykonywania pracy, czyli o Ukrainie.

W ocenie portalu zazwyczaj oferowana przez armię miesięczna pensja w ramach umieszczanych w internecie ofert pracy nie przekracza 500 euro, co Timpul uważa za “mało atrakcyjne wynagrodzenie przy zatrudnieniu w warunkach ryzyka utraty życia”. (PAP)

gn/