Ukraina. Trzech rosyjskich oficerów nie żyje, kilkunastu rannych wskutek ukraińskiego ataku

2022-05-19 13:10 aktualizacja: 2022-05-20, 08:31
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ANATOLY MALTSEV PAP/EPA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. ANATOLY MALTSEV PAP/EPA
Trzech rosyjskich oficerów poniosło śmierć, a co najmniej 14 zostało rannych po ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

Według Cymbaliuka zabici i ranni oficerowie należeli do kadry dowódczej 810. brygady, stacjonującej na co dzień w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie. Poważne obrażenia odnieśli m.in. p.o. dowódcy formacji pułkownik Jan Suchanow, kapitan Andriej Buszmin, odpowiedzialny za kwestie dotyczące łączności, a także dowódcy dwóch batalionów w ramach 810. brygady - podpułkownik Aleksiej Tieriemkow i major Leonid Smirnow.

 

В результате артиллерийского удара подразделениями ВС Украины в Донецкой области был уничтожен командный пункт 810...

Posted by Roman Tsymbaliuk on Wednesday, May 18, 2022

Niepowodzenia podczas inwazji na Ukrainę sprawiły, że na polu bitwy pojawili się wyżsi rangą rosyjscy dowódcy, co naraża ich na znaczne ryzyko i prowadzi do nieproporcjonalnie wysokich strat wśród oficerów - oceniło 8 maja brytyjskie ministerstwo obrony.

W czwartek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że od początku inwazji (24 lutego) rosyjskie wojska straciły już około 28,5 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby. (PAP)

dsk/