Von der Leyen: UE szuka sposobów na wykorzystanie majątków rosyjskich oligarchów do odbudowy Ukrainy

2022-05-20 01:09 aktualizacja: 2022-05-20, 11:00
Ursula von der Leyen. Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA
Ursula von der Leyen. Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA
Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

"Nasi prawnicy intensywnie pracują nad znalezieniem możliwych sposobów wykorzystania zamrożonych aktywów oligarchów do odbudowy Ukrainy. Myślę, że Rosja również powinna wnieść swój wkład" – powiedziała w czwartek wieczorem von der Leyen w programie stacji ZDF "maybrit illner".

"W każdym razie my także będziemy musieli współfinansować odbudowę Ukrainy" - podkreśliła szefowa KE i dodała: "TAK dla inwestycji, ale jednocześnie konieczne są (na Ukrainie) reformy, na przykład w kierunku walki z korupcją i odbudowy praworządności (...) Tego chce także Ukraina i rozmawiałam o tym w czwartek z prezydentem Zełenskim".

Ukraina chce szybkiego wejścia do UE i złożyła już stosowny wniosek. Jak zauważa agencja dpa, proces akcesji do UE trwa zazwyczaj wiele lat i jego przyspieszenia w przypadku Ukrainy nie chcą prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Von der Leyen podkreśliła, że w przypadku Ukrainy wszystko zależy od rozwoju tego kraju, od tego, "jak realizować będzie reformy i jak pozbędzie się własnych oligarchów". (PAP)

dsk/