Moskwa uznaje Chodorkowskiego i Kasparowa za "agentów zagranicznych"

2022-05-21 02:03 aktualizacja: 2022-05-21, 13:12
Michaił Chodorkowski, Garri Kasparow. Fot. PAP/EPA
Michaił Chodorkowski, Garri Kasparow. Fot. PAP/EPA
Jeden z najbardziej prominentnych krytyków Kremla Michaił Chodorkowski i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow zostali uznani w Rosji za "agentów zagranicznych" - poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja Tass.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło ich na odpowiedniej liście - donosi Tass.

59-letni Kasparow i 58-letni Chodorkowski finansowali swoją działalność ze "źródeł" na Ukrainie - uzasadniło rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w zaktualizowanej wersji swojej listy "agentów zagranicznych".

W 2004 r. Chodorkowski był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Kiedy zaczął krytykować politykę Kremla, został oskarżony o korupcję i skazany na dziewięć lat więzienia. Został zwolniony w 2013 r. i od tego czasu mieszka za granicą.

Klasyfikacja "agent zagraniczny" przypomina zniesławianie krytyków w Związku Radzieckim jako "wrogów ludu" i jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych, a także dziennikarzy i działaczy praw człowieka krytycznych wobec reżimu Władimira Putina. Kreml zarzuca im, że ich działalność jest finansowana z zagranicy.(PAP)

dsk/