Szef MSZ: 3 stycznia premier Morawiecki uda się na Węgry na spotkanie z Orbanem

2017-12-28 14:35 aktualizacja: 2018-10-05, 21:13
Warszawa, 28.12.2017. Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu w siedzibie KPRM, 28 bm. w Warszawie. (kru/nlat) Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 28.12.2017. Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu w siedzibie KPRM, 28 bm. w Warszawie. (kru/nlat) Fot. PAP/Paweł Supernak
Trzeciego stycznia premier Mateusz Morawiecki uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem; będę miał zaszczyt towarzyszyć premierowi w tej pierwszej bilateralnej wizycie zagranicznej - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Przygotowaliśmy już jedną wizytę, która będzie zaraz po Nowym Roku. Premier Morawiecki 3 stycznia uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Orbanem. Będę miał zaszczyt towarzyszyć premierowi w tej pierwszej jego wizycie bilateralnej, oficjalnej za granicą" - powiedział minister Waszczykowski podczas czwartkowej konferencji prasowej, pytany o nadchodzące wizyty zagraniczne. 

Ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną premier Morawiecki przebywał w dniach 14-15 grudnia w Brukseli. Rozpoczął ją od spotkania z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude'em Junckerem. Uczestniczył też w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej oraz Spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

Premier Orban we wrześniu odwiedził Warszawę. Szef węgierskiego rządu spotkał się z ówczesną szefową rządu Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, a także z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Waszczykowski pytany, czy rozmawiał już z premierem Morawieckim o swojej przyszłości, odpowiedział, że taka rozmowa jeszcze jest przed nimi. "Natomiast jestem na bieżąco w stałym kontakcie z premierem jeśli chodzi o obecne kwestie, bieżące. Tak, jak wspomniałem, przygotowujemy wizytę w Budapeszcie i przygotowujemy następne wizyty pana premiera w następnych dniach i tygodniach nadchodzącego nowego roku" - powiedział minister. (PAP)

kka/ mok/