Niemcy: strefy bezpieczeństwa dla kobiet na imprezie sylwestrowej w Berlinie

2017-12-29 21:09 aktualizacja: 2018-09-26, 18:54
epa06409230 Police cordon off the area in preparation for New Year Eve's celebrations at the Brandenburg Gate in Berlin, Germany, 29 December 2017. Hundreds of thousands of people are expected to attend Germany's biggest New Year's Eve party. Security measures are also expected to be high with many police units deployed along the stretch of party area along Berlin's June 17 street.  PAP/EPA/HAYOUNG JEON
epa06409230 Police cordon off the area in preparation for New Year Eve's celebrations at the Brandenburg Gate in Berlin, Germany, 29 December 2017. Hundreds of thousands of people are expected to attend Germany's biggest New Year's Eve party. Security measures are also expected to be high with many police units deployed along the stretch of party area along Berlin's June 17 street. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Organizatorzy największej imprezy sylwestrowej w Berlinie po raz pierwszy planują utworzenie specjalnej strefy bezpieczeństwa dla kobiet, które czują się napastowane lub wobec których dopuszczono się nadużyć seksualnych - podaje w piątek Reuters.

W strefie bezpieczeństwa będą obecni przedstawiciele niemieckiego oddziału Czerwonego Krzyża.

Jak informuje Reuters, w sylwestrowej imprezie w centrum Berlina, w pobliżu Bramy Brandenburskiej, mają wziąć udział setki tysięcy osób. Policja zapowiedziała zaostrzenie środków bezpieczeństwa - nie będzie można wnosić na teren wydarzenia dużych toreb ani alkoholu. Służby zaapelowały, by kobiety nie miały przy sobie wartościowych przedmiotów i szukały pomocy w przypadku, gdy będą czuły się zagrożone.

Anja Marx, rzeczniczka wydarzenia, poinformowała, że na terenie wydzielono specjalną zadaszoną strefę, w której będzie można skorzystać z pomocy psychologicznej. "Robimy to po raz pierwszy" - poinformowała, dodając, że o zorganizowanie strefy wnioskowała policja. W 2017 r. utworzenie podobnej strefy podczas Oktoberfestu w Monachium przyniosło pozytywne efekty. Zdaniem Marx w trakcie poprzednich edycji sylwestrowej imprezy w Berlinie nie było problemów z bezpieczeństwem.

Krytycy utworzenia "strefy bezpieczeństwa" podkreślają, że pomysł jest dyskryminujący i nie rozwiązuje problemu nadużyć seksualnych.

W noc sylwestrową w 2015 roku w Kolonii doszło do licznych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Ich sprawcami byli imigranci, przede wszystkim przybysze z Afryki Północnej. Grupy młodych mężczyzn otaczały kobiety, molestowały je i okradały. Niewystarczające siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji. Kilkaset poszkodowanych kobiet złożyło zawiadomienia o przestępstwie. Wydarzenia w Kolonii przyczyniły się do wzrostu napięcia w Niemczech z powodu napływu migrantów. W 2015 roku do Niemiec przybyło 1,1 mln osób.(PAP)

ndz/ mc/

TEMATY: