Kopcińska: stanowisko polskiego rządu ws. polityki związanej z uchodźcami pozostaje niezmienne

2017-12-30 21:05 aktualizacja: 2018-10-05, 21:14
Warszawa, 19.12.2017. Rzecznik rządu Joanna Kopcińska podczas konferencji prasowej prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, 19 bm. w KPRM po posiedzeniu rządu. (wst) PAP/Paweł Supernak Archiwum PAP © 2017 / Paweł Supernak
Warszawa, 19.12.2017. Rzecznik rządu Joanna Kopcińska podczas konferencji prasowej prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, 19 bm. w KPRM po posiedzeniu rządu. (wst) PAP/Paweł Supernak Archiwum PAP © 2017 / Paweł Supernak
Stanowisko polskiego rządu w sprawie polityki związanej z uchodźcami pozostaje niezmienne, a najlepsze co można robić, to pomagać pokrzywdzonym w ich ojczyznach - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Ponieważ w przestrzeni medialnej pojawił się zamęt dotyczący polityki rządu związanej z uchodźcami, ja pragnę tylko potwierdzić, że polskie stanowisko w tej kwestii pozostaje niezmienne. Podejście rządu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie w Unii Europejskiej i cieszy nas to, bo zarazem potwierdza, że Europa zaczęła dostrzegać zagrożenia, o których Polska mówiła rok czy dwa lata wcześniej" - powiedziała PAP Kopcińska.

"Będziemy w dalszym ciągu niezmiennie przedstawiali nasze podejście do polityki relokacji, bo mamy świadomość, że to jest niezmiernie istotna kwestia, nie tylko dla Polski, ale dla Europy i dla świata. Wiemy, że najlepsze co można robić to pomagać, ale pomagać pokrzywdzonym w ich ojczyznach" - dodała.

Rzeczniczka podkreśliła, że polski rząd będzie starał się wytłumaczyć Komisji Europejskiej, że Polska wywiązuje się z pomocy cierpiącym od wojny narodom z nawiązką, tyle tylko, że robi to inaczej, niż obligatoryjnie oczekiwała do tej pory część państw Europy.

"Od początku kryzysu migracyjnego uważamy, że najskuteczniejszą formą reagowania na to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie jest pomoc udzielana ofiarom wojny na terenie ich krajów lub w krajach ościennych. Dlatego też Polska, jako pierwszy kraj Unii Europejskiej, podpisała umowę z europejskim bankiem inwestycyjnym w sprawie udziału w inicjatywie wzmocnienia gospodarczego. Jeszcze w tym roku Polska wpłaci 50 mln euro. To bezprecedensowo wysoka kwota przeznaczona przez nasz kraj na inicjatywę związaną z kryzysem migracyjnym" - powiedziała rzeczniczka.

Poinformowała, że na grudniowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej szefowie rządów zapowiedzieli przekazanie 35 mln euro na wsparcie Włoch w projektach, których celem jest powstrzymanie nielegalnej migracji z Libii. "Uważamy że to wyraz solidarności z naszej strony i element budowania jedności wśród państw europejskich" - wyjaśniła.

Przypomniała, że Polska chce jak najskuteczniej pomagać potrzebującym i z tego względu premier Mateusz Morawiecki powierzył minister Beacie Kempie zadanie koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców. "Co podkreśla, jak dużą wagę nasz rząd przywiązuje do tych kwestii" - zaznaczyła.

Kopcińska podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zarówno pod kierownictwem pani premier Beaty Szydło, jak i premiera Mateusza Morawieckiego stoi na stanowisku, że pomagać trzeba, ale w mądry sposób. W sposób, który niesie realną pomoc, ale jednocześnie dba o bezpieczeństwo własnego narodu.

"Dlatego też premier Mateusz Morawiecki będzie kontynuował politykę wspierania potrzebujących w miejscu zamieszkania osób poszkodowanych, bo tego właśnie oczekują ofiary kryzysu. Realnej pomocy w odbudowie domów, szkół, w powrocie do normalnego życia" - stwierdziła.(PAP)

autorzy: Jakub Pilarek, Łukasz Pawłowski

jbp/ pif/