Prezydent: w Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Hitlera

2018-01-24 16:30 aktualizacja: 2018-10-05, 21:31
Prezydent Andrzej Duda (C) i minister Krzysztof Szczerski (P) podczas konferencji prasowej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda (C) i minister Krzysztof Szczerski (P) podczas konferencji prasowej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Fot. PAP/Radek Pietruszka
W Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Adolfa Hitlera, sprawcy przestępstw powinni zostać ukarani; szybkie działanie prokuratury dobrze świadczy o polskim państwie - powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Davos, pytany o stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność".

"Ci, którzy popełniają przestępstwa, jeżeli te przestępstwa zostaną im udowodnione, powinni zostać odpowiednio ukarani. Bardzo się cieszę, że prokuratura zajęła się tą sprawą, zrobiła to tak szybko i w tak zdecydowany sposób" - mówił prezydent. Ocenił, że "to bardzo dobrze świadczy o polskim państwie i polskiej prokuraturze, o tym, jak funkcjonujemy".

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Prezydent podkreślił, że "to są zachowania, które absolutnie muszą być tępione ze wszystkich sił". "W Polsce nie ma miejsca na gloryfikację Adolfa Hitlera, z którego rozkazu de facto wymordowano sześć milionów polskich obywateli (...), to jest działalność antypolska i musi być tępiona" - oświadczył prezydent.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Na jej polecenie ABW zatrzymała pięć osób, które brały udział w "obchodach" 128. rocznicy urodzin Hitlera. Usłyszały one zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju, a jedna także nielegalnego posiadania broni.

W poniedziałek zatrzymano trzech organizatorów spotkania. Jest wśród nich szef organizującego "obchody" stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" - Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R. W środę prokuratura poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób - Doroty R. i Adriana K. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mrr/