Szefowa KE: Ukraina i Mołdawia szybko podejmą reformy

2022-06-23 21:37 aktualizacja: 2022-06-24, 09:56
Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Ukraina i Mołdawia będą działać tak szybko jak to możliwe, aby wdrożyć niezbędne reformy - powiedziała w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Nie może być lepszego znaku nadziei dla obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w tych niespokojnych czasach. Jestem głęboko przekonana, że nasza decyzja, którą dziś podjęliśmy, wzmacnia nas wszystkich. Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiej agresji. I wzmacnia Unię Europejską, ponieważ raz jeszcze pokazuje światu, że Unia Europejska jest zjednoczona i silna w obliczu zagrożeń zewnętrznych" - powiedziała von der Leyen.

Wyraziła też przekonanie, że Ukraina i Mołdawia szybko podejmą reformy nie tylko dlatego, że wymaga tego UE, ale przede wszystkim dlatego, że skorzystają na tym obywatele tych krajów.

W podobnym duchu wypowiedział się francuski prezydent, którego kraj kończy za tydzień sprawować półroczną prezydencję w Radzie UE. Macron podkreślił, że status kandydata do Unii Europejskiej przyznany Ukrainie i Mołdawii jest "bardzo mocnym sygnałem dla Rosji".

Kilkanaście minut wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Michel przekazał na Twitterze, że unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli zdecydowali przyznać Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE i uznać europejską perspektywę Gruzji.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

kgr/

TEMATY: