Kuchciński: bardzo duże szanse na poprawę klimatu w relacjach polsko-niemieckich

2018-02-01 17:40 aktualizacja: 2018-10-05, 21:35
Wolfgang Schaeuble (R), President of the Bundestag, meets Marek Kuchcinski (L), Sejm Marshal (speaker of the lower house of the Polish parliament), for talks at the Bundestag in Berlin, Germany, 01 Febuary 2018. Fot.  EPA/TILL RIMMELE
Wolfgang Schaeuble (R), President of the Bundestag, meets Marek Kuchcinski (L), Sejm Marshal (speaker of the lower house of the Polish parliament), for talks at the Bundestag in Berlin, Germany, 01 Febuary 2018. Fot. EPA/TILL RIMMELE
Wydaje mi się, że są bardzo duże szanse na poprawę klimatu w relacjach polsko-niemieckich, ale przed nami jest ogromna praca - powiedział w czwartek w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński po spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem.

Kuchciński przebywał z jednodniową wizytą w Berlinie. Po spotkaniu z Schaeublem dziennikarze pytali go czy "można mówić o poprawie relacji polsko-niemieckich".

"Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o poprawę czy rozwój stosunków polsko-niemieckich, polepszanie klimatu w relacjach polsko-niemieckich, to moim zdaniem szanse są bardzo duże" - powiedział marszałek.

"Ale przed nami jest ogromna praca, polegająca m.in. na potrzebie włączenia się parlamentów, posłów i deputowanych do Bundestagu, nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki spotkań grup bilateralnych, niektórych komisji sejmowych czy spotkań prezydiów Bundestagu i Sejmu, ale także zainicjowanie zapowiedzianych już czy omawianych przed laty propozycji wizytacji grup parlamentarzystów polskich w Niemczech i niemieckich w Polsce, w różnych częściach Niemiec i Polski, nie tylko w Berlinie i Warszawie" - zauważył Kuchciński.

Marszałek Sejmu: potrzeba przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych dalej tkwią także w UE

Dodał, że celem tych wizytacji byłoby "lepsze poznanie spraw" interesujących oba kraje oraz ułatwienie i rozwój stosunków między Polską a Niemcami. "To składa się na wielki plan przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych dalej tkwią także w UE" - podkreślił.

Kuchciński poinformował, że podczas spotkania zaprosił przewodniczącego Schaeublego do Polski na obchody 550-lecia powstania Sejmu dwuizbowego, które odbędą się 13 lipca. Dodał, że w tym roku przypada też setna rocznica odzyskania niepodległości przez "Polskę i niektóre państwa Europy Środkowej". "Jest to również stulecie pewnego przełomu, który nastąpił sto lat temu, a więc tworzenia Europy narodów" - podkreślił marszałek Sejmu.

Pytany, czy podczas spotkania z Schaeublem była mowa o reparacjach wojennych od Niemiec czy nowelizacji ustawy o IPN odparł, że temat ten się nie pojawił.

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła m.in. współpracy parlamentów obu krajów "w kontekście spraw wschodnich i zachodnich" oraz przyszłości Unii Europejskiej. Podczas spotkania zastanawiano się też - relacjonował Kuchciński - jak do dyskusji na ten temat włączyć parlamenty obu krajów. Dodał, że przyszłość UE "jest jednym z obszarów, w którym Polska i Niemcy mają bardzo podobny punkt widzenia".

"Wspólnie jesteśmy zdania, że chcemy być w Unii Europejskiej, chcemy ją wspólnie tworzyć, chcemy ją wzmacniać, ale w Unii opartej na solidarnej współpracy równych z równymi i wolnych z wolnymi" - podkreślił marszałek Sejmu.

Kuchciński negatywnie ocenił pomysły przekształcenia UE w federację czy tworzenia "Stanów Zjednoczonych Europy"

Kuchciński negatywnie ocenił pomysły przekształcenia UE w federację czy tworzenia "Stanów Zjednoczonych Europy". Ocenił, że strona niemiecka odnosi się do nich "z dystansem", który Polska podziela. "Przedstawiłem panu przewodniczącemu negatywną opinię ze strony polskiego parlamentu; nie wyobrażam sobie Unii Europejskiej jako unii regionów czy jako federacji" - podkreślił Kuchciński.

Dodał, że Polska i Niemcy chcą rozmawiać o przyszłości "Europy solidarnych państw".

W Berlinie obecnie trwają rozmowy o utworzeniu koalicji rządowej między chadeckim blokiem CDU/CSU a socjaldemokratami z SPD. Kuchciński, pytany czy ten temat był poruszany w rozmowie z Schaeublem odparł, że jest to wewnętrzna sprawa Niemiec. Podkreślił, że Polska z zainteresowaniem czeka na finał tych rozmów, bo Niemcy "są jednym z najważniejszych partnerów dla całej Europy Środowej".

Marszałek Sejmu został też zapytany podczas konferencji prasowej czy znane jest stanowisko niemieckiego parlamentu w sprawie budowy w Berlinie pomnika Polskich Ofiar Niemieckiej Okupacji 1939-45. "Ostrożnie wypowiadam się na ten temat. Poczekajmy na decyzję Bundestagu" - odparł.

Kuchciński podkreślił, że inicjatywa budowy pomnika jest "bardzo dobra i interesująca". Dodał, że w Polsce "powstaje grupa intelektualistów", która chce się do niej przyłączyć.

Podczas wizyty w Berlinie marszałek Sejmu odwiedził też muzeum Topografia Terroru, które dokumentuje mechanizmy niemieckiego nazistowskiego aparatu terroru.

Z Berlina Anna Tustanowska (PAP)

TEMATY: