Nieco lepszy wynik Polski w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej

2018-02-02 16:45 aktualizacja: 2018-10-05, 21:35
Warszawa, 02.02.2018. Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski (L) podczas prezentacji Indeksu Wolności Gospodarczej 2018 The Heritage Foundation i Wall Street Journal, 2 bm. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Indeks Wolności Gospodarczej jest najbardziej prestiżowym raportem o wolności gospodarczej na świecie, który od 1995 roku analizuje rządy prawa, wielkość sektora publicznego, efektywność regulacyjną oraz otwartość rynku. (nlat) PAP/Bartłomiej Zborowski PAP © 2018 / Bartłomiej Zborowski
Warszawa, 02.02.2018. Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski (L) podczas prezentacji Indeksu Wolności Gospodarczej 2018 The Heritage Foundation i Wall Street Journal, 2 bm. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Indeks Wolności Gospodarczej jest najbardziej prestiżowym raportem o wolności gospodarczej na świecie, który od 1995 roku analizuje rządy prawa, wielkość sektora publicznego, efektywność regulacyjną oraz otwartość rynku. (nlat) PAP/Bartłomiej Zborowski PAP © 2018 / Bartłomiej Zborowski
Polska w tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal zajęła 45. miejsce na świecie - tak jak przed rokiem. Osiągnęliśmy natomiast nieco wyższy niż w 2017 r. wskaźnik wolności gospodarczej. Wyniósł on 68,5 pkt, podczas gdy rok wcześniej było to 68,3 pkt.

Według Warsaw Enterprise Institute, polskiego partnera raportu, nasz kraj jest zatem "umiarkowanie wolnym" krajem pod względem wolności gospodarczej.

Średnia globalna wolność gospodarcza wzrosła w tegorocznym indeksie do 61,1 pkt (z 60,9 pkt. w ubiegłym roku). Z kolei średnia dla Europy wyniosła 68,8 pkt.

"Pozostajemy na 45. miejscu w rankingu światowym i miejscu 21. w Europie. Nasz wynik nieco poprawił się w stosunku do zeszłego roku w punktach" - powiedział Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute na piątkowej prezentacji indeksu. Szef WEI przypomniał, że powoli poprawiamy "spadek", jaki zanotowaliśmy w roku 2008 i w 2017 roku. "Były to nieznaczne spadki, ale tu widać jak powoli z tego wychodzimy. I to jest ten kolejny rok poprawy" - wskazał.

W tegorocznym rankingu w kategorii prawa własności dostaliśmy 61,8 pkt, czyli powyżej średniej światowej. Z kolei, w kategorii skuteczność sądów osiągnęliśmy 56,6 proc. - również powyżej światowej średniej. "Tutaj przyglądaliśmy się tej krzywej ze względu na ogromną dyskusję wokół polskich sądów (...). Jeżeli chodzi o państwo prawa i skuteczność sądów, to w dalszym ciągu zarzuca nam się, że sądy nie dostatecznie szybko działają, wyroki wciąż zdają się być nieprzewidywalne i jest dość duże niezadowolenie społeczne. Ale w ogóle nie odniesiono się tu do kwestii zmian organizacyjnych sądów" - wyjaśnił Wróblewski.

W stosunku do zeszłego roku Polska odnotowała poprawę np. w kategorii "fiskalizm" (+5,4 proc.). "81,5 pkt. to jest bardzo dobry wynik, jeżeli chodzi o światową średnią. Autorzy raportu zwracali uwagę na stabilność państwa, stabilność finansową" - mówił Wróblewski. Dodał, że pod względem efektywności regulacyjnej, czyli warunków do prowadzenia biznesu w Polsce "jesteśmy prawie w tym samym miejscu, co średnia światowa" z wynikiem 67,2 pkt.

W stosunku do zeszłego roku odnotowaliśmy poprawę m.in. w kategorii rynek pracy (63,9 pkt., czyli wzrost o 2,4 proc. r/r) "Tu nie chodzi o to, ilu jest bezrobotnych, ale chodzi o warunki zatrudniania, zwalniania, na ile rynek pracy pozostawia dużą swobodę uprawiania biznesu czy prowadzenia działalności gospodarczej" - wyjaśnił Wróblewski. Powyżej średniej światowej i nieco wyżej niż w zeszłym roku wypadliśmy w kategorii polityka monetarna (85 pkt).

"Polska uznana została jako kraj przyjazny inwestycjom. Nie ma żadnych praktycznych utrudnień dla inwestowania w Polsce" - zaznaczył Wróblewski w trakcie prezentacji.

Obszary wymagające w Polsce poprawy, to jak wskazali autorzy raportu, wydatki publiczne, skuteczność sądów, rzetelność państwa.

"Znaczące sukcesy Polski to natomiast otwartość na inwestycje i stabilność monetarna" - zaznaczył Wróblewski.

Według raportu światowi liderzy w rankingu to: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria. W Europie pierwsza trójka to: Szwajcaria, Irlandia i Estonia.

Obecna podczas prezentacji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że ten indeks pozwala utrzymywać Polskę w "dobrym stanie optymizmu". "Najistotniejsze wskaźniki, które się poprawiły pokazują, jaka jest dzisiaj polska kondycja gospodarcza" - wskazała. Podkreśliła, że jeśli mówimy o wskaźniku fiskalizmu, gdzie mamy takie elementy jak dług publiczny, to "on poprawił się w sposób radykalny". "To z czym zakończyliśmy ubiegły rok, przekroczyło nasze szacunki, szacunki zewnętrzne. Jeśli mówimy, że wskaźnik długu publicznego to jest 20 proc. z ostatnich trzech lat, to mamy się z czego cieszyć" - podkreśliła Emilewicz.

Emilewicz zwróciła też uwagę na wynik dotyczący rynku pracy. "Jeśli stworzyliśmy ponad 300 tys. miejsc pracy w przemyśle, to faktem staje się, że jesteśmy zapleczem inwestycyjnym w Europie" - mówiła. Zaznaczyła, że kolejny pakiet po Konstytucji Biznesu, który ma trafić pod obrady Sejmu - pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw - "poprawi kilka ze wskaźników, które brane są w tym rankingu pod uwagę".

Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw w tym 44 w Europie. Wskaźnik przygotowywany jest przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od 24 lat. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).(PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz

maja/ skr/