Aplikacja dla osób niedosłyszących do połączeń z numerem 112

2018-02-08 08:51 aktualizacja: 2018-09-26, 18:24
Logo z numerem 112.  Fot. PAP/Leszek Szymański
Logo z numerem 112. Fot. PAP/Leszek Szymański
W 2018 roku ruszy pilotaż aplikacji mobilnej dla osób głuchych i niedosłyszących służącej do wysyłania zgłoszeń alarmowych na numer 112 - poinformował w czwartek PAP resort spraw wewnętrznych. Aplikacja została wybrana w konkursie zorganizowanym przez MSWiA i Polski Związek Głuchych.

Ma ona umożliwić osobom głuchym i niedosłyszącym skuteczną komunikację z operatorami numeru alarmowego 112, tak, aby możliwe było udzielnie im niezbędnej pomocy. Aplikacja pozwoli również na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc w przypadkach, gdy osoba zgłaszająca nie jest w stanie, z różnych powodów, wykonać połączenia głosowego.

MSWiA planuje, że pilotaż pozwoli na przetestowanie aplikacji pod kątem jej funkcjonalności i wprowadzenia ewentualnych zmian, współpracy z systemem informatycznym Centrów Powiadamiania Ratunkowego a także dostosowania systemu w zakresie bezpieczeństwa działania i wydajności dla dużej liczby użytkowników.

Po testach aplikacji oraz wprowadzeniu odpowiednich zmian w prawie telekomunikacyjnym (w zakresie obowiązków operatorów), nastąpi uruchomienie systemu.

W ubiegłym roku resort spraw wewnętrznych we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych przeprowadził konkurs na aplikację mobilną do wysyłania zgłoszeń alarmowych. Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji zamówiło w Instytucie Łączności ekspertyzę dotyczącą określenia rozwiązań technicznych i wypracowania standardu przekazywania zgłoszeń SMS kierowanych na numer alarmowy 112 od operatorów telekomunikacyjnych do Centrów Powiadamiania Ratunkowego."Cieszę się, że w MSWiA mogę nadzorować dokończenie projektu, którego realizację rozpocząłem wspólnie z ministrem Tomaszem Zdzikotem, będąc jeszcze w ministerstwie cyfryzacji. Podziękowania w tej sprawie należą się również posłom z parlamentarnego zespołu ds. Osób Głuchych, którzy są mocno zaangażowani w te prace" – powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Majewski.

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Numer 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Połączenia z nim są bezpłatne. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.(PAP)

autor: Krzysztof Markowski