Tajwan: nowy bilans trzęsienia ziemi: 15 ofiar śmiertelnych, 280 rannych

2018-02-11 09:44 aktualizacja: 2018-09-26, 18:21
epa06506991 Workers start to teardown a damaged building after an earthquake in Hualien, eastern Taiwan, 09 February 2018. According to local media reports, at least ten people, including five Chinese tourists and a Philippine maid, were killed and 275 injured in the 6.4 magnitude earthquake on 06 February that severely damaged and partially collapsed four buildings. Rescue operations continue as seven people are believed to be missing in the rubble.  Archiwum PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
epa06506991 Workers start to teardown a damaged building after an earthquake in Hualien, eastern Taiwan, 09 February 2018. According to local media reports, at least ten people, including five Chinese tourists and a Philippine maid, were killed and 275 injured in the 6.4 magnitude earthquake on 06 February that severely damaged and partially collapsed four buildings. Rescue operations continue as seven people are believed to be missing in the rubble. Archiwum PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło Tajwan we wtorek, wzrosła do 15 po znalezieniu w sobotę pod gruzami hotelu w mieście Keelung ciała trzeciej spośród kilku osób uznanych za zaginione. Wciąż nie udało się zlokalizować ciał dwóch osób.

Służby ratownicze, które podały informację o znalezieniu ciała trzeciej ofiary - najprawdopodobniej jednego członków rodziny z Chin kontynentalnych, którzy zostali zasypani w częściowo zawalonym hotelu - zaznaczyły, że wobec wstrząsów wtórnych o amplitudzie 4,3, jakie dały o sobie znać w sobotę, są zmuszone do czasowego zawieszenia akcji ratowniczej.

W sobotę ratownicy znaleźli zwłoki dwóch osób - 12-letniego chłopca i kobiety. Następnie zlokalizowano ciało dorosłego mężczyzny. Przypuszcza się, że ciała dwóch osób, które uznano za zaginione, również mogą się znajdować w tamtym punkcie - pod gruzami hotelu Beauty Inn.

Większość ofiar śmiertelnych znajdowała się na niższych piętrach tego hotelu, mieszczącego się w 12-kondygnacyjnym budynku, który prawie całkowicie się zawalił.

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 rannych zostało 280 osób.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości ok. 20 km od popularnego wśród turystów miasta Keelung (Jilong, Chi-Lung) zamieszkanego przez ok. 100 tys. osób. Z uwagi na wstrząsy wtórne mieszkańcy zostali ewakuowani. Rząd ostrzegał wcześniej, że wstrząsy o magnitudzie około 5 mogą nawiedzać Tajwan jeszcze przez około dwa tygodnie.

Agencja Kyodo podała w sobotę rano, że w całym szeregu japońskich miast, które ucierpiały podczas najsilniejszego w historii Japonii trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami, do jakiego doszło w marcu 2011 r., rozpoczęła się zbiórka środków na pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Tajwanu.

Tajwan jako jeden z pierwszych pospieszył z pomocą dla Japonii w 2011 r. po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 16 tys. osób, 5330 wciąż uważa się za zaginione, a ok. 6 tys. zostało rannych. Kataklizm poważnie uszkodził elektrownię atomową Fukushima, co było najpoważniejszą katastrofą nuklearną od czasu Czarnobyla.

Skrzynki dla składania ofiar na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi tajwańskich rodzin ustawiono w sobotę np. w centrum miasteczka Minamianriku w prefekturze Miyagi na wyspie Honsiu. W 2011 r. Tajwańczycy sfinansowali w tym mieście odbudowę szpitala, asygnując na ten cel 22,2 mln dolarów USA.

Podobną akcję prowadzi się w innych prefekturach północno-wschodniej Japonii: Iwate i Fukuszima, które podobnie jak prefektura Miyagi były beneficjentkami tajwańskiej pomocy w 2011 r.

Tajwan leży w aktywnym sejsmicznie regionie. We wrześniu 1999 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 pochłonęło tam ponad 2400 ofiar śmiertelnych. W 2016 roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,4 zginęło 16 osób. (PAP)

mars/