Prezydent: warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę

2018-03-12 19:13 aktualizacja: 2018-09-26, 17:56
Kamienna Góra, 12.03.2018. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry, 12 bm. (cat) PAP/Maciej Kulczyński PAP © 2018 / Maciej Kulczyński
Kamienna Góra, 12.03.2018. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry, 12 bm. (cat) PAP/Maciej Kulczyński PAP © 2018 / Maciej Kulczyński
Na tym polega istota wolności, niepodległości i suwerenności, że to my sami decydujemy o sobie i decydujemy o swoim państwem; dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę - powiedział w poniedziałek w Kamiennej Górze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry (Dolnośląskie) nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Apelował do dyrektorów szkół i przedszkoli, by rozmawiali ze swoimi uczniami o niepodległości Polski. „Chciałbym, żeby uczniowie szukali w swoich rodzinach wspomnienia z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości” - podkreślił.

„Nasi pradziadkowie odzyskali nieodległość Polski dla nas” - oświadczył. „Dzięki nim, i później dzięki naszej determinacji żądania tego, że chcemy mieć państwo suwerenne, wolne, niepodległe, udało się także obalić komunistów" - wskazał prezydent.

"I dzisiaj mamy rzeczywiście suwerenną, niepodległą Polskę, która - wierzę w to - będzie państwem, w którym będzie nam się żyło coraz lepiej. W związku z tym mówcie o tym dzieciom" - apelował Andrzej Duda.

"Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów. Jak Polska wtedy, pod koniec osiemnastego wieku, swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. Też byli tacy, którzy mówili: a może to lepiej, swary się wreszcie skończą, te rokosze, te wszystkie insurekcje, wojny, awantury, konfederacje, wreszcie będzie święty spokój" - mówił prezydent.

Według niego wszyscy ci "wkrótce się zorientowali, że wojny są dalej, awantury są dalej, tylko my nie mamy już żadnego wpływu i nie decydujemy o sobie, bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach, to tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych".

"To jest własne państwo, że czujesz, że pracujesz w nim na własny rachunek, że czujesz, że ty właśnie budujesz tutaj swoją ojczyznę, że to jest twoja przyszłość, że w twoich rękach jest decyzja, że ty przesądzasz o tym, kto będzie rządził a kto nie. I na tym polega istota wolności i niepodległości i suwerenności, że to ty sam decydujesz o sobie i decydujesz o swoim państwem i dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę" - podkreślił prezydent.

Prezydent: " Jestem przekonany, że będzie to oznaczało to także nową, wielka szansę dla Kamiennej Góry”

Dodał, że warto pracować dla swojego państwa i płacić dla niego podatki. „Warto wspierać tych, którzy nim dobrze rządzą i dlatego dziękuje, że dziś tu jesteście” - mówił prezydent do mieszkańców Kamiennej Góry.

Prezydent nawiązał też do budowanej trasy S3, która będzie przechodzić koło Kamiennej Góry. „Projekt drogi S3 stanowi niezwykle istotny element moich wizji, jako prezydenta; to jedna z fundamentalnych inwestycji, która oznacza otwarcie całego regionu dla turystyki i biznesu” – zauważył Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, wierzy, że projekt S3 będzie oznaczał lata zupełnie nowej jakości dla Kamiennej Góry.

Nawiązując do tzw. Inicjatywy Trójmorza podkreślił, że odnosi się ona przede wszystkim do realizacji wielkich projektów inwestycyjnych dot. infrastruktury. „Drogi, koleje, porty, interkonektory gazowe łączące nasze kraje - nowe rurociągi gazowe, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i gazowego i jeżeli chodzi o energię elektryczną - to są te najbardziej priorytetowe projekty” - zauważył Andrzej Duda.

„Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jakie jest znaczenie drogi, która będzie łączyła nasz port w Świnoujściu, w Szczecinie z Republiką Czeską. To jest jedna z fundamentalnych inwestycji programu prowadząca z północy na południe. Ale jednocześnie oznacza ona otwarcie całego państwa regionu w tej części Dolnego Śląska - otwarcie dla turystyki jeszcze większe, niż do tej pory, otwarcie dla biznesu jeszcze większe niż do tej pory. Jestem przekonany, że będzie to oznaczało to także nową, wielka szansę dla Kamiennej Góry” - dodał prezydent.

Droga ekspresowa S3 ma być głównym korytarzem łączącym porty w Szczecinie i Świnoujściu z południem Europy. Pod koniec grudnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że rząd zabezpieczył środki i finalizuje przygotowania do budowy całej S3, od Bałtyku do granicy z Czechami.

Prezydent: "Ten program to podziękowanie ze strony państwa polskiego za wychowanie dzieci"

Prezydent podkreślił, że budowa drogi S3 oznacza jeszcze szersze otwarcie regionu dla turystki. „Oznacza nową szansę dla Kamiennej Góry. To otworzy nowe perspektywy biznesowe, będziecie mogli zrealizować to, co jest moim wielkim marzeniem, żeby poziom życia przeciętnej polskiej rodziny był wyższy, kiedy będę kończył prezydenturę, niż kiedy zaczynałem” - zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że wierzy, iż do wzrostu dobrobytu przyczynią się działania rządu, które – jako podkreślił – są przez niego wspierane.

„Oczywiście najważniejszym, co do tej pory zrobiliśmy dla polskiej rodziny był program 500 plus. Ten program to podziękowanie ze strony państwa polskiego za wychowanie dzieci, wychowanie nowego pokolenia. To jest podziękowanie, to nie jest pomoc społeczna, to nie jest jałmużna. To jest to co się rodzicom od dawna należy, zwłaszcza tym, którzy wychowują więcej dzieci” - mówił prezydent. Dodał, że wierzy iż z sukcesem uda się również zrealizować program Mieszkanie plus.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski, Mateusz Roszak, Wiktoria Nicałek

pdo/ mro/ wni/ par/