O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceminister finansów: w czasie naszych rządów udział zadłużenia zagranicznego spadł do 23 proc.

Udział polskiego zadłużenia zaciągniętego za granicą spadł w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy do 23 proc. z 35 proc. - poinformował w piątek wiceminister finansów Artur Soboń.

Artur Soboń Fot. PAP/Piotr Nowak
Artur Soboń Fot. PAP/Piotr Nowak

"Ten dług, który mamy, który jak przychodziliśmy do władzy w 35 proc. był pożyczony za granicą, dzisiaj to jest 23 proc. pożyczone za granicą" - powiedział Soboń na antenie Polsat News.

Wiceminister dodał, że obecnie potrzeby pożyczkowe na ten rok są sfinansowane w 90 proc. już dzisiaj sfinansowane potrzeby pożyczkowe, a za pierwsze półrocze tego roku nadwyżka budżetowa wyniosła 27,7 mld zł przy rekordowo niskim bezrobociu, które według Eurostatu wynosi 2,7 proc.

"Jeśli spojrzymy już teraz na całość wydatków publicznych całego sektora GG czyli rząd, samorząd i spojrzymy na wykonanie roku 2021, to relacja PKB do deficytu to jest 1,9 p.p., w Unii Europejskiej to jest 4,7, a w strefie euro 5,1, więc jeśli mówimy o tym jak nasz deficyt jest w stosunku do naszego wzrostu gospodarczego, to on jest dużo poniżej i naszych wcześniejszych oczekiwań (...), ale także wobec innych państw europejskich" - stwierdził Soboń.

Podkreślił, że poziom długu rzędu nieco ponad 50 proc. w stosunku do PKB również stawia Polskę w czołówce najmniej zadłużonych państw europejskich. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • MF: Uwaga na fałszywe maile na temat konieczności dokonania korekty PIT. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski (zdjęcie ilustracyjne)
    MF: Uwaga na fałszywe maile na temat konieczności dokonania korekty PIT. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski (zdjęcie ilustracyjne)

    Uwaga na fałszywe maile. Resort finansów ostrzega

  • Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Andrzej Domański: prefinansowanie potrzeb pożyczkowych na 2025 r. przekracza 20 proc.

  • Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/	Piotr Nowak
    Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/ Piotr Nowak

    Andrzej Domański: do końca stycznia 2025 r. PiS dostanie czwartą ratę subwencji za 2024 r.

  • Zakupy w markecie. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
    Zakupy w markecie. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

    Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja Ministerstwa Finansów

Serwisy ogólnodostępne PAP