MSZ: infolinia dla rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji

2022-08-06 11:35 aktualizacja: 2022-08-07, 08:14
Fot. MSZ/Twitter
Fot. MSZ/Twitter
Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje - podało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W komunikacie MSZ podano, że polskie służby konsularne są na miejscu i udzielają niezbędnej pomocy. Przypomniano, że do Chorwacji na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Zbigniewa Raua udają się w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Szef MSZ: składam głębokie kondolencje rodzinom ofiar wypadku autokaru w Chorwacji

"Składam głębokie kondolencje rodzinom ofiar wypadku autokaru w Chorwacji" - napisał w sobotę na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji przekazał również, że podziękował chorwackim służbom państwowym i społeczeństwu za okazaną pomoc.

Wiceszef MSZ: trzeba wdrożyć procedury, by poszkodowani  w wypadku w Chorwacji mogli być jak najszybciej przetransportowani do Polski

Premier Mateusz Morawiecki poinformował wcześniej, że autobusem jechali do Medjugorie polscy pielgrzymi. Na miejsce wypadku - na polecenie szefa rządu - udają się minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef MSZ Marcin Przydacz oraz medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Medycznej.

"Doszło do bardzo poważnego wypadku, w którym wielu obywateli Rzeczypospolitej straciło życie lub zdrowie istnieje pilna potrzeba i konieczność wsparcia tam, na miejscu działań konsularnych, także i działań naszych partnerów chorwackich tak, ażeby nasi obywatele czuli się w tej trudnej sytuacji odpowiednio zaopiekowani tak, ażeby ta sytuacja była w pełni opanowana - stąd taka, a nie inna decyzja pana premiera" - powiedział Przydacz w Radiu Plus.

Ocenił, że w sposób naturalny minister zdrowia wydaje się odpowiednim przedstawicielem rządu do udzielenia wsparcia.

"Z uwagi na fakt, że sprawa dzieje się poza granicami Polski, oczywistym jest także obecność tam, na miejscu, przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych i taki jest cel tej wizyty po to, aby wesprzeć, po to, aby postarać się, aby odpowiednie procedury zostały wdrożone i zaaranżowane, aby osoby, które w jakimś sensie są poszkodowane - czy to rodziny, czy osoby, które straciły życie lub zdrowie - mogły jak najszybciej zostać przetransportowane do Polski" - powiedział wiceszef MSZ. 

Szef MSZ Chorwacji: solidaryzujemy się z Polską i jej obywatelami

Minister poinformował na Twitterze, że rozmawiał przez telefon z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Polityk podczas rozmowy przekazał wyrazy współczucia w związku z wypadkiem i wyraził nadzieję na szybkie wyzdrowienie poszkodowanych.

"Chorwaci solidaryzują się z Polską i jej obywatelami" - dodał. 

Autor: Grzegorz Bruszewski

mmi/