Ambasada USA w Moskwie wzywa Amerykanów do natychmiastowego wyjazdu. "Tak szybko, jak to możliwe"

2022-09-28 13:28 aktualizacja: 2022-09-29, 07:42
Ambasada USA w Moskwie Fot. YURI KOCHETKOV/PAP/EPA
Ambasada USA w Moskwie Fot. YURI KOCHETKOV/PAP/EPA
Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu - przekazała ambasada USA w Moskwie w ostrzeżeniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa.

"Rosyjski rząd rozpoczął 21 września mobilizację swoich obywateli do sił zbrojnych w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa amerykańskiego, odmówić (takim osobom) dostępu do pomocy konsularnej USA, zapobiec ich wyjazdowi z Rosji i nakazać im mobilizację" - przekazała ambasada w oświadczeniu z 27 września zamieszczonym w środę na oficjalnej stronie internetowej.

W komunikacie podkreślono, że obecnie wyjazd z Rosji jest już utrudniony, a obywatele amerykańscy przebywający w tym kraju powinni sami zorganizować swój wyjazd "tak szybko, jak to możliwe". Przypomniano także, że w Rosji "prawo do pokojowych zgromadzeń i wolność wypowiedzi nie są gwarantowane" i poradzono, aby unikać wszelkich publicznych protestów.

"Rosyjskie władze aresztowały obywateli USA, którzy brali udział w demonstracjach" - dodała ambasada. (PAP)

mar/