Ukraińcy: Białoruś przygotowuje się do przyjęcia 20 tys. zmobilizowanych Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-29 07:53 aktualizacja: 2022-09-30, 07:35
Fot. HUR
Fot. HUR
Władze Białorusi przygotowują się do przyjęcia 20 tys. zmobilizowanych Rosjan do jednostek rosyjskich stacjonujących na terytorium tego kraju – powiadomił w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

22:03 Senat USA przyjął w czwartek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów.

21:27 Na pilnie zwołanym na piątek posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zapadną fundamentalne dla kraju decyzje - zapowiedział w czwartek sekretarz tego organu Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform.

20:40 Białoruś najprawdopodobniej przygotowuje kolej i lotniska wojskowe dla armii rosyjskiej - oświadczył w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

20:10 Władze Białorusi przygotowują się do przyjęcia 20 tys. zmobilizowanych Rosjan do jednostek rosyjskich stacjonujących na terytorium tego kraju – powiadomił w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

„Mają oni uzupełnić oddziały sił zbrojnych Rosji, które już są dyslokowane na terytorium Białorusi” – twierdzi HUR. W rezultacie, jak podano, na jednego doświadczonego żołnierza będzie przypadać pięciu świeżo zmobilizowanych. 

 

Po tym, jak zostanie zwiększona liczebność jednostek, będą one wykorzystywać rosyjski sprzęt wojskowy z magazynów na terytorium Białorusi oraz sprzęt przywieziony z Rosji. Niedobory sprzętu mają być uzupełnione przez „mobilizację cywilnych samochodów ciężarowych i osobowych” – podano w komunikacie na Telegramie.

Według informacji strony ukraińskiej władze wojskowe oraz cywilne na Białorusi otrzymały polecenie, by żołnierzy rozmieścić w obiektach wojskowych, a także w „magazynach, hangarach i innych nieużywanych obiektach rolniczych”.

HUR potwierdził również informacje, które były wcześniej nieoficjalnie publikowane w białoruskich mediach niezależnych, że organy ścigania Białorusi otrzymały instrukcje, by „sprzyjać mobilizacji obywateli rosyjskich, którzy niedawno wjechali na terytorium tego kraju”.

19:30 Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky uznał w czwartek planowaną przez Rosję aneksję kolejnych ukraińskich terytoriów za „całkowicie nie do przyjęcia”. Konieczne jest wspólne działanie na poziomie unijnym i przyjęcie kolejnego pakietu antyrosyjskich sankcji - podkreślił.

18:40 Co najmniej dwie osoby zginęły, a 12 zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Pociski trafiły w okolice przystanku transportu publicznego.

 

18:00 Nancy Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazuje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę; mówiliśmy sporo o Ukrainie i scenariuszach, które będą wynikać z tej wojny - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w czwartek w Waszyngtonie po spotkaniu z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA.

17:30 W pobliżu przystanku transportu publicznego w Mikołajowie na południu Ukrainy doszło do wybuchu, są ofiary - informuje mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. Według niego siły rosyjskie zastosowały pociski kasetowe.

"Wybuch w okolicy przystanku transportu publicznego. Pociski kasetowe. Są ofiary. Działają wszystkie służby. Szczegóły później" - napisał mer w Telegramie.

Wcześniej ukraińskie media informowały o dźwięku eksplozji w mieście.

17:17 Nie uznamy nielegalnych rosyjskich referendów na wschodzie i południu Ukrainy, ponieważ przestrzegamy prawa międzynarodowego; zasada integralności terytorialnej ma dla nas pierwszoplanowe znaczenie, m.in. w kwestii statusu Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

"Bronimy integralności terytorialnej (Serbii), dlatego w naszym najlepszym interesie jest ochrona integralności terytorialnej państw uznanych przez światową społeczność. To jest jedyna rzecz, której z pewnością nie można zmienić. Te zagadnienia są dla nas kluczowe" - zadeklarował w środę Vuczić, cytowany przez portal tanjug.rs. Jak dodał, inne postępowanie Belgradu w kwestii uznania pseudoreferendów na Ukrainie skutkowałoby "utratą przez Serbię szacunku na arenie międzynarodowej".

16:31 Ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest bardzo duże; gdyby do tego doszło, mogłyby zostać zaatakowane duże skupiska wojsk w pobliżu linii frontu, a także ważne punkty dowodzenia i obiekty infrastruktury krytycznej - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

"W celu powstrzymania takiego ataku potrzebujemy nie tylko systemów przeciwlotniczych, ale również przeciwrakietowych" - ocenił Skibicki w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian". 

15:46 Rosyjskie władze nie chcą przepuścić na Łotwę blisko 1000 uchodźców z okupowanych terenów Ukrainy. Na przejściu granicznym czeka od czterech dni niemal 1000 osób, ludzie koczują w fatalnych warunkach - zaalarmował w czwartek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Gubernator powiadomił na Telegramie, że na punkcie kontrolnym Buraczki w obwodzie pskowskim zgromadziło się już niemal 200 samochodów z ukraińskimi uchodźcami. Wśród oczekujących są m.in. osoby niepełnosprawne i małe dzieci. "Prawie tysiąc (naszych) obywateli obawia się, że po ogłoszeniu wyników nielegalnego referendum (na wschodzie i południu Ukrainy - PAP) Rosjanie nie wypuszczą ich (z kraju). Ludzie wybrali wolność, ale również tutaj Rosja stwarza trudności. Ukraińcy boją się o swoje życie, spodziewając się represji ze strony okupantów" - napisał Hajdaj.

15:41 W Rosji zmobilizowano dotychczas ponad 100 tys. z ogłoszonych 300 tys. osób - poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

Według zeznań jeńców rosyjskich w obwodzie charkowskim mobilizacja w Rosji rozpoczęła się już 9 września - pisze Suspilne. W ciągu kilku dni sformowana jednostka została skierowana na Ukrainę bez przejścia przygotowania - przekazał gen. Hromow.

Według generała Hromowa w Rosji aktywnie trwa proces mobilizacji. "Ogłoszona liczba 300 tys. nie jest ostateczna i będzie znacznie wyższa" - podkreślił. Generał podczas briefingu zwrócił uwagę, że siły rosyjskie mają problemy z psującym się sprzętem.

15:16 Z rosyjskiej niewoli powróciło sześciu jeńców: czterech żołnierzy piechoty morskiej i dwie kobiety - cywile.

15:03 Wołodymyr Zełenski zwołał pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy na piątek 30 września.

14:59 Federalna Służba Wywiadu (BND) wspomaga Ukrainę informacjami wywiadowczymi, które mogą być wykorzystane do celów militarnych, takimi jak zdjęcia satelitarne rosyjskich lokalizacji wojskowych na terytorium Ukrainy. Formalnie Niemcy nie uczestniczą w wojnie – opisuje portal „Tagesschau”.

Niemiecki rząd wspiera w czasie wojny Ukrainę intensywniej, niż sądzono. Już od wiosny BND dostarcza Ukrainie użytecznych informacji na temat rosyjskich wojsk na jej terytorium - wynika ze wspólnych ustaleń stacji ARD i tygodnika „Die Zeit". Informacje, które BND za zgodą rządu federalnego przesyła ukraińskim służbom specjalnym, obejmują analizy skuteczności bojowej i morale rosyjskich jednostek na Ukrainie, podsłuchiwanych rozmów radiowych i telefonicznych oraz zdjęć satelitarnych. „Te raporty BND mogą pomóc Ukrainie w przygotowywaniu się do operacji wojskowych” – podkreśla „Tagesschau”.

14:56 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził kolejną rozmowę telefoniczną z prezesem Rady Ministrów Republiki Włoskiej Mario Draghim. Głównym tematem negocjacji były fałszywe referenda organizowane przez rosyjskiego agresora na okupowanych terytoriach.

14:50 Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.

Zełenski podziękował Polsce za "jednoznaczne stanowisko" w kwestii nielegalnych rosyjskich referendów na okupowanych terenach na wschodzie i południu Ukrainy, w tym za wsparcie udzielone Kijowowi przez prezydenta Dudę podczas wystąpienia na forum 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - czytamy na stronie ukraińskiego przywódcy.

"Rozmówcy zgodzili się, że istnieje potrzeba zdecydowanej, skonsolidowanej odpowiedzi światowej społeczności na bezprawne działania Federacji Rosyjskiej, uderzające w podstawy prawa międzynarodowego. Omówiono konkretne działania i środki, nad którymi (obie) strony będą pracować" - powiadomiła kancelaria prezydenta Zełenskiego.

14:42 W Wołczańsku, mieście w ukraińskim obwodzie charkowskim, wyzwolonym niedawno spod okupacji rosyjskiej, natrafiono na więzienie i katownię – poinformowała policja ukraińska. Na ścianie celi ktoś z więzionych wydrapał modlitwę.

Policja podała, że ustaliła, iż ludzie przetrzymywani w tym miejscu torturowani byli prądem elektrycznym. Niektórym łamano palce. „Na ścianach katowni, gdzie warunki przetrzymywania były nieludzkie, zarejestrowano daty pobytu ludzi. Co więcej, jeden z więźniów wydrapał w celi modlitwę” – przekazała policja.

Więzienie, do którego trafiali mieszkańcy odmawiający współpracy z okupantem, znajdowało się na terenie jednego z przedsiębiorstw w Wołczańsku. W celi o wielkości 12 m kw. przetrzymywanych było od 20 do 40 ludzi.

14:08 Jedna z Wojskowych Komend Uzupełnień w Rosji uczy dzieci konstruowania prowizorycznych koszar.

14:06 Były prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma powiedział mi, że gdyby Kijów nie oddał Moskwie w połowie lat 90. sowieckiej broni jądrowej, to w 1997 roku i tak trzeba by ją było zutylizować; ciekawe, jaki jest obecnie stan techniczny tych rosyjskich staroci - zauważył w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

14:00 Myśliwiec Azov „Frost” udostępnił zarchiwizowane wideo i pokazał, co wydarzyło się w Azovstal podczas walk o fabrykę.

13:53 Dniepr, Krzywy Róg, Kramatorsk, Zelenodolsk - dziesiątki rannych, co najmniej trzech zabitych, w tym dziecko. Tak rozpoczął się dzień w Ukrainie z powodu regularnego rosyjskiego ostrzału osiedli i infrastruktury. Próbują złamać i zastraszyć Ukraińców. Próby są daremne - wytrwamy! - napisała na Twitterze Ołena Zełenska.

13:38 Liczba ofiar ataku rosyjskiego ataku rakietowego w Dnieprze wzrosła do czterech. Ratownicy znaleźli pod gruzami „fragmenty ciała” dziecka – powiadomił szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

Tym samym liczba ofiar nocnego ostrzału rakietowego Dniepru wzrosła do czterech. „Rosjanie zabili dwoje dorosłych i dwoje dzieci – ośmioletniego chłopca i dziewięcioletnią dziewczynkę” – powiadomił szef władz obwodu Wałentyn Rezniczenko. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych i pięciu rannych w wyniku tego ataku, którego celem były dzielnice mieszkalne. „W mieście uszkodzono ponad 60 domów i kilka bloków piętrowych. Zniszczenia są na rynku, uszkodzone są autobusy, samochody, linie energetyczne” – podawał w czwartek rano Rezniczenko.

13:31 Z rosyjskiej niewoli udało się uwolnić w ramach wymiany kolejne sześć osób: czworo wojskowych i dwie kobiety, które więziono za zdjęcia rosyjskiego sprzętu wojskowego, znalezione w ich telefonach - powiadomił szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opublikował zdjęcia i nagrania uwolnionych jeńców, zrobione w obwodzie czernihowskim.  Wśród uwolnionych Ukraińców są wojskowi z piechoty morskiej – dwaj oficerowie, żołnierka i żołnierz, którzy brali udział w walkach w Mariupolu w obwodzie donieckim.

Do domu wraca również Wiktoria Andrusza, którą w marcu Rosjanie zatrzymali za przekazywanie zdjęć rosyjskiego sprzętu ukraińskim wojskowym. Przetrzymywano ją w areszcie w Kursku. Jeszcze jedna kobieta, Jana Majboroda, trafiła do niewoli po tym, jak Rosjanie znaleźli w jej telefonie zdjęcia rosyjskiego uzbrojenia na terytorium strefy czarnobylskiej.

13:23 Rosjanie stracili już 70 procent swojej armii, nie widzę w tym momencie zwycięskiej strategii dla Putina – ocenia Ołeksij Arestowycz, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy ds. komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony, w czwartkowym wywiadzie dla dziennika „Bild”.

Putin prawdopodobnie będzie chciał wykorzystać zmobilizowanych żołnierzy na terytoriach okupowanych, ale „zniszczenie tych sił nie będzie dla nas trudne” – uważa Arestowycz. Jak szacuje, pierwsza fala mobilizacji to ok. 100 tysięcy nowych żołnierzy, wysłanych kilka dni po rekrutacji na front – słabo wyposażonych i bez podstawowego przeszkolenia.

„Myślę, że wielu z nich zginie. Niektórzy z nich już polegli w obwodzie charkowskim” – dodaje doradca prezydenta Zełenskiego.

12:59 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w kijowskim Babim Jarze, gdzie w 1941 roku Niemcy rozstrzelali tysiące Żydów, że świat powinien zrobić wszystko, by nie dopuścić do podobnych zbrodni przeciw ludzkości i że dziś dochodzi do nich na Ukrainie.

Zełenski zaapelował o ukaranie "zbrodniarzy, którzy wywołują takie tragedie" po to, aby "dyktatorzy i tyrani nie zechcieli w przyszłości powtórzyć" podobnych zbrodni. Przywódca Ukrainy uczcił pamięć Żydów zamordowanych przez hitlerowców w Babim Jarze zapalając znicz pod pomnikiem wyobrażającym siedmioramienny świecznik żydowski - menorę. Złożył również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Romów.

12:34 Podczas przeprowadzonej w środę wieczorem rozmowy telefonicznej z kanclerzem Olafem Scholzem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się ponownie do Niemiec o dalsze dostawy broni oraz zaapelował o zaostrzenie planowanego, ósmego pakietu unijnych sankcji wobec Moskwy – informuje portal dziennika „Welt”.

„Jeśli chodzi o obronność, podkreśliłem, że oczekujemy od Niemiec systemu obrony przeciwrakietowej” – stwierdził prezydent Zełenski, komentując rozmowę z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD). Tematem rozmowy był też nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji. "Na dzień dzisiejszy jest jeszcze coś do dodania do ósmego pakietu sankcji" – powiedział Zełenski. Obydwaj przywódcy omówili też sprawę sabotażu, dokonanego na gazociągu Nord Stream.

12:26 Rosja zamierza anektować nowe tereny Ukrainy. Putin zaprosił już deputowanych na ceremonię podpisania traktatów.

12:22 W Mariupolu rozległy się wybuchy, w pobliżu fabryki Azovmash uniósł się dym.

12:20 Administracja prezydenta Joe Bidena, przy wsparciu polityków z wielu krajów stara się znaleźć rozwiązanie pozwalające na potępienie Rosji na forum ONZ; jedną z rozważanych możliwości jest zastosowanie rezolucji "Zjednoczeni dla pokoju", której użyto w 1950 podczas wojny koreańskiej, a którą podjęto z ominięciem Rady Bezpieczeństwa - poinformował portal Politico.

12:12 Statek z 1000 ton pomocy humanitarnej i materiałami do odbudowy infrastruktury Ukrainy wypłynął z Marsylii do Rumunii. Według władz francuskich to najważniejszy konwój humanitarny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ładunek statku Aknoul, wyczarterowanego przez armatora CMA-CGM, zawiera m.in. 60 tys. racji żywnościowych, 25 ton sprzętu medycznego i osiem jednostek pływających. Jest również sprzęt przeznaczony do odbudowy kraju, elementy mostów, sprzęt ratowniczy oraz 15 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Statek wypłynął z Marsylii w środę po południu. Przybycie jednostki do Konstancy zaplanowano na 4 października. Ładunek trafi następnie do centrum pomocy humanitarnej w Suczawie, niedaleko granicy rumuńsko-ukraińskiej. Później powinien zostać przetransportowany do Kijowa, Odessy, Charkowa i Stryja.

11:59 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; przywódcy omówili dalsze działania Polski i Ukrainy w obliczu nielegalnych i sfałszowanych rosyjskich „referendów” na wschodzie i południu Ukrainy oraz dalszą współpracę naszych państw - przekazała Kancelaria Prezydenta.

11:32 Straty wojsk rosyjskich według najnowszego raportu władz Ukriany

11:08 Mężczyźni uciekają z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, w obawie przed możliwym przymusowym wcieleniem do rosyjskiego wojska - podał w czwartek portal France24.

"Już zabierają tam ludzi w wieku od 18 do 35 lat. Nie pytają, czy chcesz, czy nie. Zmuszają cię do zapisania się" - powiedział reporterom francuskiego portalu mężczyzna stojący w kolejce do ukraińskiego punktu kontroli granicznej. "Pchają wszystkich do tej wojny. Ale nie będziemy walczyć przeciwko Ukrainie, jesteśmy patriotami" - skomentował inny człowiek wyjeżdżający z okupowanych terytoriów. Jego zdaniem, choć obecnie Rosjanie zabierają do wojska mężczyzn poniżej 35. roku życia, to niedługo przymusowo mobilizowani mogą być mężczyźni w wieku do 50 lat.

11:05 Przedstawiciele firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, ujawnili, że zdołali wykryć i zneutralizować rozległą rosyjską sieć służącą dezinformacji. Zablokowano setki fałszywych kont w mediach społecznościowych zanim jeszcze propagowane przez nie treści zyskały dużą oglądalność. Jak informuje Meta, była to największa i najbardziej kompleksowa kampania dezinformacyjna Rosji od początku inwazji na Ukrainę.

11:04 Mikołajów został trafiony w nocy, zniszczono muzeum i placówkę oświatową. Burmistrz miasta pokazał wrak rakiety.

10:52 Ukraina oczekiwała mobilizacji w Rosji, ponieważ znane są jej realne straty wojsk rosyjskich – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Straty te oszacował na 50 tys. zabitych i co najmniej 100 tys. rannych.

„Było to przedsięwzięcie absolutnie oczekiwane i nie było dla nas nowością, dlatego że znamy dokładnie realne straty wojsk rosyjskich” – oświadczył Reznikow w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Podkreślił, że ci, którzy zginęli byli „przygotowanymi żołnierzami”.

Minister obrony prognozuje, że po rosyjskich pseudoreferendach na ziemiach okupowanych Moskwa może próbować – jak to ujął - zastraszyć Zachód, twierdząc, że są to terytoria rosyjskie, wobec których nie można używać zachodniego uzbrojenia. Jednak – przekonywał – „są to uznane przez wszystkich terytoria Ukrainy”. Zapowiedział, że amerykańskie systemy artyleryjskie HIMARS i zachodnia broń kalibru 155 „będzie nadal wyzwalać spod okupacji” terytoria ukraińskie.

10:52 W nocy Rosjanie ostrzelali Dniepr, w wyniku czego zostały uszkodzone prywatne domy, bloki, miejski bazar oraz linie energetyczne. Trzy osoby zginęły, w tym dziecko. Pięć osób zostało rannych, wśród nich 12-letnia dziewczynka - informują lokalne władze

10:28 Unikalne zdjęcia ukraińskiego stanowiska dowodzenia podczas ofensywy w obwodzie charkowskim.

10:24 W Moskwie została już przygotowana scena na „wiecu” poparcia dla aneksji okupowanej Ukrainy.

09:37 Ukraińska prawniczka Ołeksandra Matwijczuk, szefowa Centrum Wolności Obywatelskich, została laureatką nagrody Right Livelihood Award, znanej jako "alternatywny Nobel". Wyróżniono także działaczy oraz organizacje z Somalii, Ugandy oraz Wenezueli.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, Matwijczuk oraz kierowane przez nią Centrum doceniono za "budowanie trwałych instytucji demokratycznych na Ukrainie oraz dokumentowanie zbrodni wojennych i przypadków łamania praw człowieka".

Wskazano, że założone w 2007 roku Centrum Wolności Obywatelskich odegrało kluczową rolę w udzielaniu pomocy uczestnikom rewolucji godności na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014. Jury zwróciło szczególną uwagę na wieloletnią pracę Matwijczuk na rzecz przystąpienia Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. "Działania te nabrały szczególnego znaczenia w kontekście rosyjskiej wojny na Ukrainie" - podkreślono.

08:55 Tragedia Babiego Jaru powtórzyła się w centrum Europy po 81 latach – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, porównując zbrodnie Rosjan do zbrodni niemieckich nazistów. We wrześniu 1941 r. Niemcy rozstrzelali w okupowanym Kijowie ponad 30 tys. Żydów.

„W czasie II wojny światowej Babi Jar w Kijowie stał się miejscem wielkiej tragedii. Miejscem, gdzie w ciągu kilku dni w 1941 r. naziści rozstrzelali ponad 30 tys. kijowskich Żydów. Po 81 latach, w centrum Europy, to znowu się powtórzyło. Rozstrzelania, masowe groby” – napisał Szmyhal w Telegramie w czwartek.

 

08:21 Liczba Rosjan, która wyjechała z kraju w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia 21 września "częściowej mobilizacji", prawdopodobnie przekracza wielkość sił, które Rosja wystawiła w lutym, gdy rozpoczynała napaść na Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:11 Dwa tysiące zmobilizowanych z anektowanego Krymu zostało wysłanych przez dowództwo rosyjskie do okupowanego Chersonia na południu Ukrainy; wcieleni do rosyjskiego wojska Tatarzy krymscy mają być kierowani w rejony najostrzejszych walk - podał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak oświadczył sztab w codziennym komunikacie opublikowanym na Facebooku, 2 tys. zmobilizowanych wysłano 27 września z Sewastopola na anektowanym Krymie.

 

08:02 Trzy osoby zginęły, a pięć jest rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Dniepr – powiadomiły w czwartek władze obwodu dniepropietrowskiego na środkowym wschodzie Ukrainy. Wśród ofiar śmiertelnych jest dziecko.

„Rosjanie zaatakowali w nocy osiedla mieszkalne” – powiadomił gubernator obwodu Wałentyn Rezniczenko.

 

07:50 Sześć cywilnych osób zginęło w obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich; cztery zostały ranne - poinformował w czwartek Pawło Kyryłenko, szef administracji tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Kyryłenko przekazał w komunikacie zamieszczonym w serwisie Telegram, że spośród sześciu ofiar śmiertelnych dwie zginęły w Torecku, a po jednej w miejscowościach: Bachmut, Piwniczne, Błahodatne, Mykołajiwka.

 

07:46 Rosyjskie dowództwo najwyraźniej nie jest gotowe na porażkę swych wojsk pod Łymanem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo rosnących obaw prokremlowskich blogerów wojskowych, dotyczących otoczenia sił rosyjskich przez oddziały ukraińskie – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

„Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że siły ukraińskie zagrażają pozycjom rosyjskim i ich liniom komunikacji, które wspierają zgrupowanie w Łymanie” – ocenia ISW.

 

07:28 Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie - powiedział w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodał, jest to stanowisko podobne do tego wyrażonego przez władze Stanów Zjednoczonych.

04:53 Kanada będzie wspierać Ukrainę w odbudowie sieci kolejowej – poinformował w środę minister transportu Kanady Omar Alghabra. Chodzi zarówno o odbudowę, jak o zwiększenie możliwości przewozowych.

03:39 Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii - podała ukraińska prasa.

"W czwartek 29 września rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turyści i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen" - napisano w rządowym komunikacie.

02:11 Niemcy przekażą Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T, które nie są na wyposażeniu Bundeswehry - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat rządu niemieckiego. Wcześniej Berlin deklarował przekazanie Kijowowi jednego takiego systemu.

Według komunikatu na liście broni planowanej do przekazania Ukrainie wskazano, że pojawiły się środki na dostarczenie Kijowowi trzech kolejnych systemów obrony powietrznej.

 

(PAP)