Minister Rau: oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę w sprawie reparacji

2022-10-05 19:31 aktualizacja: 2022-10-06, 07:18
WARSZAWA POWOJENNA, Fot. PAP
WARSZAWA POWOJENNA, Fot. PAP
Trzymając się dobrych praktyk dyplomatycznych, my oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę - powiedział w środę szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, komentując odpowiedź niemieckiego MSZ na pytania Polskiego Radia dotyczące sprawy reparacji.

Po środowym spotkaniu szefów dyplomacji Polski i Grecji Zbigniewa Raua i Nikosa Dendiasa w Warszawie ministrowie byli pytani na konferencji prasowej o kwestię reparacji od Niemiec jako, że oba kraje formalnie domagają się takich odszkodowań. Dopytywano, czy podczas ich spotkania poruszono tę kwestię i czy są jakieś ustalenia dotyczące współpracy Polski i Grecji w tej sprawie.

Minister Rau był także proszony o komentarz do oświadczenia niemieckiego MSZ w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia, głoszącego, że Niemcy podtrzymują swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej, ale kwestia reparacji jest w opinii rządu federalnego zamknięta.

Szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że poruszali z Dendiasem wiele kwestii dotyczących współpracy europejskiej i transatlantyckiej. "Kwestia, którą pan porusza, nie była w centrum naszej uwagi" - zaznaczył.

Natomiast, jeśli chodzi o odpowiedź niemieckiego MSZ na pytania Polskiego Radia - powiedział Rau - "trzymając się dobrych praktyk dyplomatycznych, my oczekujemy oficjalnej reakcji na naszą notę".

Dendias powiedział zaś, że dla greckiego rządu i społeczeństwa sprawa reparacji pozostaje otwarta, a jej rozstrzygnięcie jest jego zdaniem "kwestią zasad" i byłoby korzystne dla wszystkich zainteresowanych krajów oraz dla Unii Europejskiej.

Dwa dni temu minister Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej zaprezentowano 1 września. Straty oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.

Autor raportu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w środę, że przekazał raport szefowi greckiej dyplomacji. "Dziś z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i posłem PiS Danielem Milewskim odbyliśmy spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem, któremu przekazałem raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 r." - napisał w środę na Twitterze Mularczyk. Dodał, że była to "dobra rozmowa o współpracy Polski i Grecji".

Z kolei we wtorek szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która tego dnia w Warszawie spotkała się z ministrem Rauem oświadczyła, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

mj/