Koronacja Karola III. Media podały datę

2022-10-05 21:40 aktualizacja: 2022-10-06, 11:24
Król Karola III z małżonką. Euan Cherry / Avalon PAP
Król Karola III z małżonką. Euan Cherry / Avalon PAP
Koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii Karola II odbędzie się 3 czerwca 2023 roku w Opactwie Westminsterskim - podał w środę serwis Bloomberg, powołując się na zachowującego anonimowość brytyjskiego urzędnika.

Według Bloomberga, data ma zostać oficjalne ogłoszona w najbliższym czasie. Rzecznik Pałacu Buckingham odnosząc się do doniesień w sprawie daty określił je jako "czyste spekulacje".

Jednak wymieniona data jest dość prawdopodobna. Jest niemal pewne, że koronacja będzie miała miejsce wiosną lub latem przyszłego roku, a w sobotę 3 czerwca 2023 roku minie 70 lat i jeden dzień od koronacji Elżbiety II.

Również pewne jest, że koronacja Karola III będzie miała skromniejszy charakter niż ta jego matki, co wynika po części z kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania i jak sugerują źródła na dworze królewskim, monarcha zdaje sobie sprawę, że zbyt wystawna ceremonia byłaby w tej sytuacji źle odebrana.

Karol został nowym królem automatycznie w chwili śmierci Elżbiety II, czyli 8 września. Wstąpił na tron mając 73 lata, w późniejszym wieku niż którykolwiek z jego poprzedników, nikt przed nim nie pozostawał też tak długo następcą tronu. (PAP)

mj/