Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało Rosję za "terrorystyczny reżim"

2022-10-13 15:46 aktualizacja: 2022-10-14, 09:57
Źródło: Council of Europe/ Twitter
Źródło: Council of Europe/ Twitter
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, w której określono Rosję mianem "terrorystycznego reżimu". "Nie można takiemu reżimowi ufać ani prowadzić z nim negocjacji" - skomentował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Rosja bombarduje miasta, zabija i torturuje cywilów, szantażuje (świat) użyciem broni jądrowej" - napisał szef ukraińskiego rządu.

Wcześniej w czwartek członek delegacji Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego Ołeksij Honczarenko powiadomił o szczegółowych zapisach rezolucji. "Podkreślono, że rosyjski reżim ma terrorystyczny (charakter). To potężny sygnał na skalę światową i kolejny krok w kierunku uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. (Ponadto) po raz pierwszy w historii Rada Europy zadeklarowała potrzebę przekazania uzbrojenia. Mówimy o systemach obrony powietrznej (dla Ukrainy)" - oznajmił polityk w komunikatach na Twitterze.

Jak dodał, w uchwale wezwano również do pozbawienia Rosji prawa do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz stworzenia międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Według Honczarenki za rezolucją zagłosowało 99 delegatów, a tylko jeden wstrzymał się od głosu.

Poprzedniego dnia, w środę, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło współtworzoną przez Polskę rezolucję, która potępiła rosyjskie nielegalne tzw. referenda i zażądała odwołania deklaracji o aneksji czterech ukraińskich regionów - donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Za tekstem opowiedziały się 143 państwa, tylko pięć było przeciw i 35 się wstrzymało. Oprócz Rosji głosy na "nie" oddały Korea Północna, Białoruś, Syria i Nikaragua. (PAP)

mmi/