Rosjanin i Białorusin odpowiedzą przed sądem za szpiegostwo na rzecz GRU

2023-01-04 08:59 aktualizacja: 2023-01-04, 16:13
Fot. PAP/	Łukasz Gągulski
Fot. PAP/ Łukasz Gągulski
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Białymstoku skierował 30 grudnia 2022 roku wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator oskarżył w nim obywatela Rosji oraz obywatela Białorusi za prowadzenie od 2017 roku do kwietnia 2022 roku działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. "Obaj zostali zatrzymani w kwietniu 2022 roku" - przypomniała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

"Brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych"

"W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu ich jednostek, w tym w czasie zagrożenia a następnie przekazywanie wyżej wymienionej służbie wywiadowczej uzyskanych informacji" - wyjaśniła prokurator.

Według ustaleń śledczych obaj oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. "Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych, wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki" - przekazała.

Dodatkowo, jak ustalili prokuratorzy, działalność szpiegowska oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno–wschodniej części Polski.

"W ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO" - dodała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Od czasu zatrzymania obaj oskarżeni przebywają w areszcie. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj
gn/

TEMATY: