Od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy. Zapowiedź premiera

2023-01-24 12:44 aktualizacja: 2023-01-25, 08:36
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Tomasz Gzell
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Tomasz Gzell
Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać" – powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

"Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom" – stwierdził.

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 roku. "To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej" – podkreślił szef rządu. 

Minister Czarnek: Nowoczesną szkołę mamy już dzisiaj

Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. W ciągu ostatnich lat na nowoczesną szkołę wydaliśmy 5 mld zł - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że "po bardzo odważnej i koniecznej reformie systemu oświaty przeprowadzonej w pierwszej kadencji naszych rządów" PiS kontynuuje zmiany.

Podkreślił, że rząd dba o to, aby edukacja była na najwyższym poziomie. Mówił też o wprowadzeniu zmian w podstawach programowych, o wprowadzeniu przedmiotu Historia i teraźniejszość i o zmianach w edukacji dla bezpieczeństwa.

Przypomniał również o programie "Poznaj Polskę", który umożliwia poznawanie uczniom ważnych miejsc dla historii i dziedzictwa Polski. "Na ten cel przeznaczono 130 mln zł i ok. 700 tys. dzieci wzięło w nim udział" - poinformował.

"Z drugiej strony chcemy, żeby to wszystko było podawane w sposób absolutnie nowoczesny. (...) Nowoczesną szkołę robimy już dzisiaj. Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. To jest najbardziej bogaty w tego rodzaju programy okres w historii szkoły w ogóle historii Polski" - zapewnił. Czarnek przekazał, że w ostatnim roku przeznaczono - dzięki inicjatywie premiera Mateusza Morawieckiego - 1,1 mld zł na Laboratoria Przyszłości dla 15 tys. polskich szkół podstawowych.

"Ostatnie tylko dwa lata to jest (...) 5 mld zł na nowoczesną szkołę. Oprócz Laboratoriów Przyszłości mamy również program uzupełniających - mobilne Laboratoria Przyszłości" - wskazał.

Minister wyliczał też inne przedsięwzięcia, m.in. na ogólnopolską sieć edukacyjną, aktywną tablicę i zdalną szkołę, zdalną szkołę plus i 500 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z gmin PGR-owskich.

"Dzisiaj, kiedy jeżdżę po Polsce, spotykam się z samorządowcami i wszyscy podkreślają, że szkoła jest nowoczesna, jak nigdy. Kiedy słyszę, że w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to (...) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych" - powiedział.

Minister Cieszyński: Komputery, które trafią do uczniów, przejdą na własność rodziny 

Komputery, które trafią do uczniów, przejdą na własność rodziny. Chcemy, by mogli korzystać z nich w szkole i w domu, by zostały na przyszłe lata ich nauki. Chcemy uczyć odpowiedzialności – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

We wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klas szkół podstawowych otrzymają nieodpłatnie laptopy.

"Nauka i edukacja się zmienia. Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (...). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy" – powiedział Janusz Cieszyński.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci. "Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności". Podkreślił, że "dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans".

Cieszyński poinformował także, że "komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia". Wyjaśnił, że tak samo z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. "Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze" – dodał Cieszyński. (PAP)

Autorzy: Agata Zbieg, Magdalena Gronek, Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kgr/