Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 20 tysięcy

2023-02-09 06:50 aktualizacja: 2023-02-10, 06:46
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim przekroczyła 20 tys. - podały w czwartek wieczorem oficjalne raporty, na które powołuje się agencja AFP. WHO szacuje, że skutki kataklizmu mogą dotknąć nawet 23 mln osób.

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, autor: PAP/Maciej Zieliński

Turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD) poinformowała, że w Turcji liczba zmarłych wzrosła do 17 134. Poprzedni bilans mówił o 16 546 ofiarach śmiertelnych.

Według AFP w Syrii zginęły 3 162 osoby.

Tym samym liczba wszystkich ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienie ziemi na pograniczu turecko-syryjskim przekroczyła 20 tysięcy i wynosi 20 296.

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje, że skutki kataklizmu mogą dotknąć nawet 23 mln osób. AFAD, turecka organizacja odpowiadająca za zarządzanie klęskami żywiołowymi i sytuacjami kryzysowymi, poinformowała, że z najbardziej zniszczonych terenów ewakuowano już ponad 28 tys. osób. 

AFAD potwierdziła, że akcje ratownicze trwają w miastach Hatay, Maras, Antep, Malatya, Adiyaman, Osmaniye, Diyarbakr i Adana. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay poinformował, że w akcji ratowniczej uczestniczy około 114 tys. ratowników.

"Pomoc w zwalczaniu skutków trzęsienia ziemi, które przed trzema dniami zniszczyło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię, zaoferowało nam już 95 państw, w tym m.in. Polska, a także 16 organizacji międzynarodowych" - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez stację CNN.

 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Cały czas trwa akcja ratunkowa 

W poniedziałek kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które spowodowało ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów.

Trzęsienie ziemi w Turcji objęło obszar około 110 tys. km kwadratowych. Epicentrum wstrząsów o magnitudzie 7,8 znajdowało się w  prowincji Kahramanmaras, na północy zachód od Gaziantep. Od tego czasu naliczono już ponad 200 wstrząsów wtórnych.

Chociaż eksperci oceniają szanse na odnalezienie żywych pod gruzami jako niewielkie, w czwartek, ponad 80 godzin po trzęsieniu ziemi, wciąż napływają doniesienia o kolejnych ocalałych osobach. Akcję ratowniczą utrudnia mroźna pogoda.

W ocenie CNN kataklizm z 6 lutego był jednym z najbardziej tragicznych w skutkach trzęsień ziemi w ciągu ostatnich 20 lat. Liczba ofiar, szacowana obecnie na niemal 20 tys., to siódmy najgorszy pod tym względem bilans na świecie w latach 2002-23. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ w Turcji i Syrii każdego dnia znajdowanych jest kilka tysięcy ludzkich szczątków.

Amerykańska stacja przypomniała, że w największej tego rodzaju katastrofie w XXI wieku, do której doszło w 2010 roku na Haiti, zginęło co najmniej 222 tys. osób. (PAP)

gn/ mj/mmi/