Kadra na mecze z Czechami i Albanią. Pierwsze powołania Fernando Santosa

2023-03-17 12:20 aktualizacja: 2023-03-17, 18:54
Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas konferencji prasowej na stadionie PGE Narodowym. Fot. PAP/Piotr Nowak
Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas konferencji prasowej na stadionie PGE Narodowym. Fot. PAP/Piotr Nowak
Bez kontuzjowanego Kamila Glika i Grzegorza Krychowiaka, ale m.in. z Benem Ledermanem, Kamilem Piątkowskim i Michałem Karbownikiem - tak wyglądają pierwsze powołania selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santosa. Polscy piłkarze rozpoczną eliminacje do turnieju finałowego w Niemczech od meczu z Czechami w Pradze 24 marca, a trzy dni później podejmą w Warszawie Albanię.

Portugalski trener ogłosił w piątek nazwiska 25 zawodników powołanych na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Czechami i Albanią, które odbędą się 24 i 27 marca.

Kadra reprezentacji Polski na mecze z Czechami i Albanią:

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski, Wojciech Szczęsny.

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Matty Cash, Paweł Dawidowicz, Robert Gumny, Michał Karbownik, Jakub Kiwior, Kamil Piątkowski.

Pomocnicy: Krystian Bielik, Kacper Kozłowski, Ben Lederman, Karol Linetty, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Przemysław Frankowski, Jakub Kamiński, Michał Skóraś, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński.

Napastnicy: Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek, Karol Świderski.

Santos: nie wypowiadam się na temat konkretnych powołań 

"Nigdy mnie wypowiadam się na temat indywidualnych powołań" - zastrzegł na konferencji prasowej trener Santos.

Jal dodał, oglądał ze współpracownikami wiele meczów ekstraklasy oraz 17 spotkań reprezentacji Polski.

"Mamy listę około 90 nazwisk, z niej wybieraliśmy. Wiem, że nigdy nie ma sprawiedliwości - to co dla jednych jest sprawiedliwe, dla innych nie jest. Podjąłem te decyzje świadomie, bez względu na to, czy mam rację, czy nie. Dzisiaj są takie nazwiska, może innym razem będą inne. Ale na razie najważniejsze są dla mnie nazwiska tych 25 piłkarzy" - powiedział Portugalczyk. 

Mielcarski, Rzepka i Małowiejski w sztabie Santosa 

Fernando Santosa przekazał, że Grzegorz Mielcarski, Remigiusz Rzepka i Hubert Małowiejski dołączą do trzech portugalskich asystentów w sztabie szkoleniowca. 

Rzepka i Małowiejski są doskonale znani z pracy w poprzednich sztabach reprezentacji Polski. Pierwszy z nich odpowiada za przygotowanie fizyczne, a drugi za tzw. bank informacji, czyli rozpracowanie rywali.

Nową osobą będzie natomiast Mielcarski, były piłkarz kadry narodowej oraz m.in. FC Porto, Widzewa Łódź i Górnika Zabrze. Jaką konkretnie rolę będzie pełnić w sztabie?

"Możecie określać, jak chcecie funkcję Grzegorza. On siedzi tutaj z nami, jest w sztabie, jego rola jest taka, jak wszystkich pozostałych. Wiem, jaką pracę i pomoc wniesie do naszego zespołu. Od poniedziałku będzie z nami na boisku, na treningach" - tłumaczył Santos podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Dodał również, że przy pracy z bramkarzami będzie pomagać Andrzej Dawidziuk, ale głównym trenerem piłkarzy na tej pozycji w kadrze jest Fernando Justino. (PAP)

mmi/