Piąta dawka szczepionki na COVID-19. Dla kogo i od kiedy?

2023-03-31 12:30 aktualizacja: 2023-04-01, 08:08
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Rekomendujemy V dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają upośledzoną odporność albo pracują w podmiotach medycznych – powiedział w piątek w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zaznaczył, że akcja szczepienia V dawką rozpocznie się 15 kwietnia br. Jednocześnie poinformował o zasadach szczepienia przeciw COVID-19 kolejną adaptowaną dawką.

"Przez ostatnie tygodnie analizowaliśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach, zapytaliśmy również naszych ekspertów o zalecenia i po dwóch tygodniach dyskusji wczoraj na sztabie, który zajmuje się zagadnieniami covidowymi, podjęliśmy decyzję" – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie V dawki tym osobom, które przyjęły IV dawkę w postaci szczepienie jednowalentnego.

"Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego" – mówił.

"Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą" – podkreślił minister zdrowia.

Drugi warunek, jaki powinny spełniać osoby, którym ministerstwo rekomenduje szczepienie V dawką, to wiek. "Kierujemy je do osób 60 plus, bo to jest grupa ryzyka, jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19" – mówił Niedzielski

Niedzielski: ministerstwo zaleca szczepienia V dawką personelowi medycznego i osobom mającym upośledzenia systemu immunologicznego

"Według naszej wiedzy ok. 1,8 mln spełnia te kryteria, czyli jest w wieku powyżej 60. roku życia i przyjęło jako IV dawkę dawkę jednowalentną" – wyliczył minister.

Podkreślił, że oprócz tej grupy ministerstwo zaleca szczepienia V dawką personelowi medycznego i osobom mającym upośledzenia systemu immunologicznego.

"Całą akcję szczepienia i przyjmowania V dawki, co wiąże się z wystawieniem skierowań, będziemy chcieli rozpocząć 15 kwietnia br." – zaznaczył minister zdrowia.

Po decyzji Komisji Europejskiej dopuszczającej tzw. celowane szczepionki prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował we wrześniu ub.r., że badania wykazały, że adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 w porównaniu z monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto – jak podnosił – przeciwciała wytworzone przez te szczepionki mogą skuteczniej neutralizować inne podwarianty omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

dsk/