Ambasador Ukrainy w Polsce: w Bachmucie trwają heroiczne walki, nie oddamy miasta [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-07 07:56 aktualizacja: 2023-04-08, 08:44
Walki o Bachmut. Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Walki o Bachmut. Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Nie jest prawdą, że Rosjanie przejęli kontrolę w Bachmucie, trwają tam zapiekłe walki, Bachmut nie jest pod kontrolą rosyjską, siły zbrojne Ukrainy heroicznie walczą; nie oddamy Bachmutu - powiedział w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

20:28 Ukraina zaproponowała Rosji wymianę wszystkich jeńców muzułmańskich z okazji Ramadanu, ale Moskwa nie zgodziła się - poinformowała Daria Zariwna, doradczyni szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Wystąpiliśmy z propozycją wymiany muzułmanów +wszystkich na wszystkich+ z obu stron w wyrazie szacunku do ich kultury i tradycji. Niestety rosyjska strona przyjęła ten pomysł bez szczególnego entuzjazmu" - powiedziała Zariwna, cytowana w piątek przez Hołos Ameryki.

20:20 Nie jest prawdą, że Rosjanie przejęli kontrolę w Bachmucie, trwają tam zapiekłe walki, Bachmut nie jest pod kontrolą rosyjską, siły zbrojne Ukrainy heroicznie walczą; nie oddamy Bachmutu - powiedział w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Brytyjskie ministerstwo obrony informowało w piątek, że w ostatnich dniach siły rosyjskie odzyskały nieco impetu w bitwie o Bachmut na Ukrainie, co może wynikać z poprawy współpracy na poziomie lokalnym między Grupą Wagnera a regularnymi wojskami.

18:39 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że zlikwidowała farmę botów w położonym w centralnej części Ukrainy obwodowym mieście Kropywnycki; powstało tam prawie 3 tys. fałszywych kont, których zadaniem było szerzenie dezinformacji na temat Ukrainy.

Jak poinformowała SBU, farma działała na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Zatrzymano jej organizatora; był nim mężczyzna z Zaporoża, który na początku wojny rozpętanej przez Rosję przeniósł się do Kropywnyckiego. Ustalono, że stworzył prawie 3 tysiące fałszywych kont, które planował sprzedać za pośrednictwem darknetu za łączną kwotę ponad pół miliona hrywien (ok. 59 tys. zł. - PAP).

18:22 Gwałtownie rośnie liczba rosyjskich wojskowych chcących oddać się do ukraińskiej niewoli - informuje w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Oczekiwanie na ukraińską kontrofensywę pogarsza stan moralny w rosyjskich szeregach - ocenia.

Jak napisano w komunikacie HUR, w ramach państwowego programu "Chcę żyć" w marcu zarejestrowano 3 tys. zgłoszeń dotyczących chęci oddania się do niewoli przez rosyjskich żołnierzy. To dwa razy więcej niż w poprzednich miesiącach.

17:50 Chiny i Francja w wydanym w piątek wspólnym oświadczeniu poparły starania o pokój na Ukrainie, sprzeciwiły się atakom na elektrownie atomowe i zaapelowały o ochronę kobiet i dzieci dotkniętych konfliktem, nie wymieniając jednak w tym kontekście Rosji.

Chiny i Francja popierają wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie w oparciu o prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych – napisano we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w piątek przez agencję Xinhua w czasie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w ChRL.

17:01 Prokuratura w Czelabińsku na rosyjskim Uralu zażądała kary 19 lat pozbawienia wolności dla muzyków z zespołu rockowego Room 32, Romana Nasryjewa i Aleksieja Nurijewa, oskarżonych o podpalenie komisariatu wojskowego, czyli wojskowej komendy uzupełnień - powiadomiła w piątek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Dwaj młodzi mężczyźni jakoby "dokonali aktu terrorystycznego", ponieważ w październiku ubiegłego roku wrzucili koktajle Mołotowa do budynku, w którym znajdują się siedziba lokalnej administracji miasta Bakał oraz miejscowy komisariat wojskowy. Podczas śledztwa Nasrijew przyznał, że zdecydował się na ten czyn, ponieważ sprzeciwia się inwazji Rosji na Ukrainę i ogłoszonej jesienią 2022 roku przez Władimira Putina "częściowej" mobilizacji na wojnę.

15:59 Na naradzie ukraińskiego dowództwa naczelnego w piątek rozmawiano o zapobieganiu wyciekom informacji na temat planów sił obrony Ukrainy - poinformowało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Podczas spotkania prezydenta Ukrainy m.in. z naczelnym dowódcą armii gen. Wałerijem Załużnym i szefem ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryłem Budanowem omówiono sytuację na froncie i możliwe kroki przeciwnika w najbliższym czasie.

15:39 Ukraina rok temu wygrała "bitwę o Północ" - oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski przypominając, że w kwietniu 2022 r. armia wyzwoliła obwody: kijowski, czernihowski i sumski. Czernihów był wśród najsilniej bombardowanych miast na początku inwazji rosyjskiej.

"Przed rokiem Siły Zbrojne Ukrainy zakończyły wyzwalanie obwodów: kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego. Dzięki sile naszych żołnierzy i niezłomności naszego narodu wygraliśmy bitwę o Północ" - napisał Zełenski w komentarzu na serwisie Telegram. Zapewnił, że Ukraina "odzyska integralność terytorialną". 

14:41 W czwartek wieczorem zamaskowani rosyjscy okupanci wdarli się do jednego z pomieszczeń Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i uprowadzili stamtąd czterech pracowników odpowiedzialnych za ochronę obiektu - powiadomił w piątek na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.

13:48 Ujawniony przez amerykański dziennik "New York Times" wyciek tajnych dokumentów, dotyczących planów USA i NATO w związku ze wsparciem wojskowym dla Ukrainy, to operacja dezinformacyjna rosyjskich służb specjalnych - ocenił w piątek w rozmowie z agencją Reutera doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

12:49 Minister obrony Austrii Klaudia Tanner (OeVP) zapowiedziała możliwość pomocy Ukrainie przy usuwaniu min dopiero po zakończeniu wojny, "być może wspólnie z Czerwonym Krzyżem” – poinformował w piątek portal dziennika „Kronen Zeitung”.

12:12 Polska rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała szkołom z zachodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, 36 wagonów pomocy materialnej, w tym m.in. ławki, krzesła i szafki; placówki edukacyjne są tam obecnie remontowane i przywracane do użytku po okresie rosyjskiej okupacji. Dziękujemy polskim darczyńcom  - powiadomiły w piątek władze Chersońszczyzny.

11:40 Wejście Ukrainy do NATO wzmocni je na dziesięciolecia i odbierze Rosji chęć atakowania sąsiadów; mam jednak mało optymizmu co do gotowości USA, by stanąć na czele tego procesu i tym samym wesprzeć wysiłki krajów bałtyckich i Polski – oświadczyła w piątek ukraińska deputowana Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

Polityk, była wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, odniosła się do artykułu "Financial Times", w którym ujawniono, że Stany Zjednoczone odpierają wysiłki niektórych europejskich państw NATO, by podczas lipcowego szczytu Sojuszu zaoferować Ukrainie "mapę drogową" do członkostwa.

„Wstąpienie Ukrainy do Sojuszu wzmocni go na wiele dziesięcioleci, odbierając Rosji chęć i możliwość do atakowania nie tylko Ukrainy, ale i samego Sojuszu. Jeśli stanie się inaczej, będzie to zachęcało Rosję z początku do hybrydowych, a potem i do bezpośrednich ataków na NATO. I my, i nasi bałtyccy oraz polscy przyjaciele doskonale to rozumiemy, szkoda jednak że znów jesteśmy słabo słyszani” – napisała na Facebooku.

11:39 Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi. Kontynuowanie tego wątku ma charakter eskalacyjny i jest elementem presji psychologicznej na decydentów i społeczeństwa Zachodu - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

10:45 W piątek w godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały miejscowość Stanisław w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; pocisk artyleryjski trafił w dom mieszkalny, raniąc matkę, a także dwoje jej dzieci - trzyletniego chłopca i dziesięcioletnią dziewczynkę, która walczy o życie w szpitalu - oznajmił szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Pocisk zniszczył dach budynku i eksplodował. (...) Poszkodowanych przewieziono do szpitala w Chersoniu. Chłopiec i jego mama doznali obrażeń średniego stopnia. Dziewczynka jest ciężko ranna, przechodzi operację" - powiadomił Jermak w komunikacie na Telegramie. 

10:01 Wojska rosyjskie ostrzelały w piątek rano ogniem artyleryjskim miasto Oczaków na południu Ukrainy, dwie osoby są ranne - poinformował szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim. Siedem razy w ciągu minionej doby ostrzelany został Chersoń, gdzie Rosjanie prowadzili naloty lotnicze.

"Chersoń został ostrzelany przez wroga 7 razy z artylerii ciężkiej i samolotów" - poinformował szef obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Cały region w ciągu minionej doby został ostrzelany 46 razy, siedem osób zostało rannych - dodał urzędnik w piątkowym komunikacie na serwisie Telegram. 

Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk podkreśliła, że Rosjanie w obwodzie chersońskim atakują tereny rolnicze, gdzie Ukraińcy próbują odbudować gospodarkę. Wojska rosyjskie prowadzą ostrzały zarówno wzdłuż linii frontu, jak i na tyłach. "Ostrzałów jest wciąż wiele - 50-60 w ciągu doby i są to dość mocne ataki na ludność cywilną" - powiedziała rzeczniczka, cytowana przez portal Suspilne.

09:45 Rosyjskie wojska przystąpiły do zaminowywania okupowanych terenów obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, m.in. okolic miasta Enerhodar; najeźdźcy mogą przygotowywać się w ten sposób do ukraińskiej kontrofensywy - oznajmił w piątek lokalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

08:57 W ostatnich dniach siły rosyjskie odzyskały nieco impetu w bitwie o Bachmut na Ukrainie, co może wynikać z poprawy współpracy na poziomie lokalnym między Grupą Wagnera a regularnymi wojskami - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:43 Rosyjscy okupanci na Krymie angażują do prac przy budowie fortyfikacji mężczyzn uzależnionych od alkoholu i narkotyków; gdy te osoby buntują się z powodu braku wynagrodzeń lub niepełnych wypłat, są zmuszane do dalszej pracy przez nadzorców uzbrojonych w broń palną - powiadomił w piątek sztab generalny ukraińskiej armii.

08:33 W rejon Melitopola na południu Ukrainy, gdzie doszło w czwartek do eksplozji, Rosjanie zwozili wcześniej sprzęt i oddziały wojskowe - oświadczył w piątek lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow. Chodzi o wschodnią część Melitopola i wieś Wesełe.

07:44 Rosja pośpiesznie tworzy specjalne oddziały, by wzmocnić słabnącą skuteczność bojową  - pisze Amerykański think tank podaje w najnowszym raporcie.

Jak wskazuje, te nowe jednostki, o wielkości kompanii, tworzone są poza konwencjonalną strukturą armii, ale są związane w pewien sposób z istniejącymi pułkami i brygadami. Ośrodek wskazuje, że w trakcie inwazji na Ukrainę widoczna jest w armii rosyjskiej tendencja do łamania zwyczajowego podziału na jednostki.

Wyspecjalizowane oddziały mają składać się ze 100 ludzi. Każdy ma cztery (po 10 ludzi) grupy szturmowe, cztery (po 10 ludzi) grupy wsparcia ogniowego, ośmioosobową grupę zwiadowczą i dwóch dowódców. Pięcioosobową grupę tworzą saperzy, trzy osoby - zespół ewakuacji medycznej; dwóch wojskowych odpowiedzialnych jest za aparaty bezzałogowe. Zadaniem oddziałów jest prowadzenie operacji związanych z walkami w miastach lub w warunkach trudnych geograficznie, również w celu przejmowania obiektów strategicznych. Personel tych kompanii przechodzi szkolenie trwające 10-15 dni, co - jak zauważa ISW - jest krótkim terminem nawet w przypadku tych rezerwistów, którzy mają już jakieś doświadczenie.

05:04 Pentagon prowadzi śledztwo w sprawie wycieku i publikacji tajnych dokumentów zawierających plany USA i NATO dotyczące wsparcia ukraińskiego wojska przed spodziewaną ofensywą - podał w czwartek "New York Times". Dokumenty pojawiły się na Twitterze i Telegramie.

03:42 Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył w czwartek, że miejsce Ukrainy jest w strukturach transatlantyckich, czyli w NATO oraz w Unii Europejskiej. W ten sposób skomentował uchwały litewskiego Sejmu przed letnim szczytem NATO w Wilnie.

02:53 Białoruś rozmieściła niedaleko granicy z Litwą co najmniej kilkanaście czołgów i inny sprzęt wojskowy - poinformował w nocy z czwartku na piątek niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.

00:10 Stany Zjednoczone odpierają wysiłki niektórych europejskich państw NATO, by podczas lipcowego szczytu Sojuszu zaoferować Ukrainie "mapę drogową" do członkostwa - podał w czwartek wieczorem "Financial Times", powołując się na cztery osoby zaangażowane w rozmowy.

Jak informuje brytyjski dziennik, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w tym tygodniu wyraźnie zarysowały się podziały, bo USA, Niemcy i Węgry sprzeciwiły się staraniom takich państw jak Polska czy kraje bałtyckie, by zaoferować Ukrainie głębsze więzi z NATO i jasne deklaracje poparcia dla przyszłego członkostwa.

"FT" zwraca uwagę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, iż weźmie udział w lipcowym szczycie w Wilnie tylko wtedy, gdy przedstawione zostaną konkretne kroki w kierunku członkostwa Ukrainy w NATO, takie jak powojenne gwarancje bezpieczeństwa od członków lub głębsza współpraca z Sojuszem.

22:30 Siedem osób zostało rannych w czwartek w rosyjskich atakach kierowanymi bombami lotniczymi w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

Wieczorem doszło do trzech ataków rosyjskiego lotnictwa na miasto Berysław; zaatakowano też okoliczne miejscowości - przekazał gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

22:00 W czwartek we Lwowie przestały istnieć struktury wyznaniowe związane z Patriarchatem Moskiewskim - powiadomił na Telegramie mer miasta Andrij Sadowy. Samorządowiec ogłosił w ten sposób zakończenie procesu zainicjowanego w czerwcu ubiegłego roku, kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Sadowy poinformował, że należąca wcześniej do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) świątynia pod wezwaniem św. Jerzego będzie odtąd wykorzystywana przez niezależną Cerkiew Prawosławną Ukrainy (CPU). Dokonano też rozbiórki innej świątyni, nielegalnie wzniesionej przez Patriarchat Moskiewski. Kolejny budynek zarządzany przez struktury religijne związane z Rosją przekazano natomiast na cele medyczne z myślą o rehabilitacji ukraińskich żołnierzy. 

(PAP)