130 jeńców wróciło z niewoli w ramach wymiany z Rosją [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-16 09:56 aktualizacja: 2023-04-17, 08:23
Uwolnieni Ukraińcy, Fot. Telegram/Андрій Єрмак
Uwolnieni Ukraińcy, Fot. Telegram/Андрій Єрмак
Na Ukrainę powróciło w ramach wymiany jeńców z Rosją: 130 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Gwardii Narodowej - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Duża wymiana jeńców w Wielkanoc. Odzyskaliśmy naszych 130 obywateli" - napisał Jermak na serwisie Telegram. Wyjaśnił, że do domu wracają żołnierze i marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej, Gwardii Narodowej i wojskowych służb transportowych (DSST). Są to szeregowi i podoficerowie, którzy trafili do niewoli w rejonie Bachmutu, Sołedaru, Zaporoża i Chersonia.

20:31 15 ofiar śmiertelnych i 24 rannych, to bilans rosyjskiego ataku rakietowego na bloki mieszkalne w Słowiańsku, do którego doszło w piątek. W niedzielę wieczorem po trzech dniach zakończyła się akcja poszukiwawczo-ratunkowa.

„Prace ratunkowe w czteropiętrowym bloku w Słowiańsku zostały zakończone. Spod gruzów wydobyto 15 osób. Pięć, w tym 14-letnią dziewczynkę, udało się uratować, 10 osób zginęło. Wśród nich jest dwuletni chłopiec” – powiadomił szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

W sumie w wyniku tego ataku rakietowego zginęło 15 osób, a 24 zostały ranne.

17:23 Liczba ofiar ostrzału rakietowego Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wzrosła w niedzielę do 13, gdy spod gruzów wydobyto zwłoki kobiety – powiadomiła ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. W piątek wojska rosyjskie ostrzelały bloki mieszkalne w tym mieście rakietami S-300.

„Spod gruzów wydobyto zwłoki zabitej kobiety (…). Trwa operacja ratunkowa. W wyniku ostrzału w Słowiańsku, do którego doszło 14 kwietnia, ucierpiało 35 osób - 13 zginęło, a 22 są ranne” – poinformowały służby ratownicze.

Wcześniej w niedzielę powiadomiono o odnalezieniu ciała mężczyzny.

Kontynuowane są poszukiwania jeszcze dwóch osób. „Dotąd na miejscu zdarzenia spod gruzów wydobyto ciała siedmiu osób; dwie osoby udało się uratować” – podano. W trwającej trzeci dzień akcji poszukiwawczo-ratunkowej ratownicy przeszukali i usunęli już 153 tony gruzu ze zburzonego budynku.

14:06 Wojska rosyjskie atakujące Marjinkę w obwodzie donieckim straciły w ciągu minionej doby do dwóch kompanii - tylu wojskowych zostało zabitych bądź rannych - poinformował przedstawiciel ukraińskich wojskowych służb prasowych Ołeksij Dmytraszkiwski.

"Wróg nadal atakuje pozycje armii ukraińskiej na kierunkach Awdijiwki i Marjinki. W ciągu ostatniej doby przeprowadził 27 ataków na nasze pozycje; wszystkie te starcia odbyły się w rejonie Marjinki. Niemniej, przeciwnik poniósł duże straty i wycofał się. (...) Stracił 12 jednostek sprzętu wojskowego i do dwóch kompanii - chodzi o zabitych bądź rannych" - powiedział Dmytraszkiwski. Rzecznik wypowiadał się dla ukraińskiej telewizji Espreso.

13:26 Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył, że w Enerhodarze, mieście koło okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, rosyjskie władze okupacyjne w szkołach i przedszkolach rozpowszechniają informację o przymusowej ewakuacji miejscowych dzieci.

Enerhoatom, który jest operatorem ukraińskich elektrowni atomowych, uważa, że Rosjanie zamierzają "wykraść dzieci z Enerhodaru". Ocenia, że władze okupacyjne planują wywieźć dzieci w kierunku anektowanego Krymu. Do transportu mają być użyte pojazdy, którymi zwykle pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jeżdżą do pracy.

Koncern relacjonuje, że w przedszkolach w Enerhodarze już rozpoczęło się wywożenie mebli i innych sprzętów. Przymusowa ewakuacja ma trwać do 20 kwietnia. 

12:24 Dwoje nastolatków zginęło w wyniku ostrzału rosyjskiego w niedzielę nad ranem w obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy - poinformował szef władz regionu Witalij Kim. Prokuratura podała, że ofiary to 18-letnia dziewczyna i 17-letni chłopiec.

"Dziś w nocy, 16 kwietnia o godz. 2 rano (godz. 1 w nocy w Polsce - PAP) ostrzelana została hromada (gmina) Snihuriwka, według wstępnych danych - z systemów rakietowych S-300. W jednej z miejscowości w tej gminie na skutek ostrzału zginęła dwójka nastolatków urodzonych w 2005 roku" - napisał Kim na serwisie Telegram. Jak dodał, w Snihuriwce w wyniku ostrzału uszkodzone są budynki przychodni, dwóch instytucji oświatowych, a także domy mieszkalne.

Prokuratura obwodu mikołajewskiego, którą cytuje agencja UNIAN, podała zaś, że dwoje nastolatków zginęło w samej Snihuriwce.

Według wstępnych ocen Rosjanie użyli w ostrzale dziesięciu pocisków rakietowych S-300. "Pociski wroga uderzyły w budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej" - głosi komunikat prokuratury.

11:09 Niewielka kopuła i rozrzucone na ziemi ikony pozostały z cerkwi w miejscowości Komyszuwacha w obwodzie zaporoskim, zniszczonej w ostrzale rosyjskim, przeprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę, gdy - jak przypominają władze - przypada Wielkanoc prawosławna.

Zdjęcie zniszczonej świątyni opublikowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) na serwisie Telegram. Resort ten podkreślił, że ostrzał nastąpił w noc na 16 kwietnia, gdy obchodzona jest w tym roku Wielkanoc.

Wójt miejscowej hromady (gminy) Jurij Karapetjan powiedział agencji Ukrinform, że na świątynię spadł pocisk rakietowy S-300. "Dzięki Bogu, jak i zdrowemu rozsądkowi naszych duchownych w tym czasie nie było nabożeństwa, i nie poświęcano święconek, bo zwykle są tam tłumy" - powiedział urzędnik.

Zwierzchnik świątyni o. Wołodymyr potwierdził, że kierował się ostrzeżeniem przed zagrożeniem nocnymi ostrzałami. "Planowaliśmy odprawić nabożeństwa i święcenie o godz. 5 rano. Około 2.30 usłyszeliśmy eksplozję" - powiedział duchowny.

09:47 Na Ukrainę powróciło w ramach wymiany jeńców z Rosją: 130 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Gwardii Narodowej - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Duża wymiana jeńców w Wielkanoc. Odzyskaliśmy naszych 130 obywateli" - napisał Jermak na serwisie Telegram. Wyjaśnił, że do domu wracają żołnierze i marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej, Gwardii Narodowej i wojskowych służb transportowych (DSST). Są to szeregowi i podoficerowie, którzy trafili do niewoli w rejonie Bachmutu, Sołedaru, Zaporoża i Chersonia.

Jermak zapewnił, że życie żołnierzy "jest najwyższą wartością" dla władz ukraińskich, które stawiają sobie za zadanie "odzyskać wszystkich", którzy trafili do niewoli rosyjskiej.

09:16 Życzenia z okazji prawosławnej Wielkanocy złożył w niedzielę obywatelom Ukrainy naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny. Zwrócił się "do wszystkich, którzy tego dnia trzymają obronę w okopach".

"Składam życzenia wszystkim, którzy tego dnia trzymają obronę w okopach, siedzą w schronach, prowadzą zwiad, pełnią dyżur bojowy" - napisał Załużny na Facebooku. Wyraził nadzieję, że Ukraińcy, zachowując jedność, "pokonają wroga".

08:09 Ukraińcy świętują w niedzielę Wielkanoc - święto Zmartwychwstania, którego głównym symbolem jest zwycięstwo dobra, prawdy i życia - powiedział w orędziu świątecznym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że wiara w to zwycięstwo jest "niezachwiana".

"Obchodzimy dziś święto Zmartwychwstania Pańskiego. Jego głównym symbolem jest zwycięstwo - dobra, prawdy i życia. Obchodzimy Wielkanoc z niewzruszoną wiarą w to, iż zwycięstwo to jest nieodwracalne" - powiedział Zełenski.

Ocenił, że Ukraina przeszła już "niemałą drogę ku zwycięstwu", ale wciąż musi zdobyć szczyt, "bodajże najcięższy w życiu". Dodał następnie: "zdobędziemy go i razem powitamy brzask, a nad naszym krajem wzejdzie słońce - niebiesko-żółta flaga", czyli ukraińska flaga państwowa. Zapewnił, że pojawi się ona nad Krymem, wybrzeżem Morza Azowskiego i innych okupowanych przez Rosję terytoriach. Zełenski powiedział, iż ziemie te są "okupowane przez diabła".

07:08 Epicentrum walk z wojskami Rosji na wschodzie Ukrainy pozostają Bachmut i Marjinka. W ciągu minionej doby siły ukraińskie odparły ponad 60 ataków na głównych kierunkach natarcia Rosjan - głosi niedzielny komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Nie ustają walki o miasto Bachmut", Rosjanie kontynuują tam natarcie - podano w komunikacie. Siły ukraińskie odparły atak rosyjski w rejonie miejscowości Chromowe na zachodnich przedmieściach Bachmutu. Sztab zapewnił, że również ataki rosyjskie na Awdijiwkę, miasto leżące w pobliżu Doniecka, nie przyniosły skutku. "Nasi obrońcy odparli liczne ataki wroga w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim" - podali przedstawiciele armii.

06:24 Siły rosyjskie zaatakowały w niedzielę, w prawosławną Wielkanoc, obwód zaporoski - poinformował na Telegramie gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

04:30 Po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny - poinformował węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy.

"Rząd jest zobowiązany do reprezentowania interesów węgierskich rolników i w przypadku braku istotnych środków ze strony UE, tymczasowo zabroni importu na Węgry zboża i nasion oleistych z Ukrainy, a także kilku innych produktów rolnych, tak jak zrobiła to Polska" - przekazał minister, którego cytuje portal The Kyiv Independent.

01:31 Całonocne nabożeństwa rezurekcyjne w kijowskich świątyniach odbywają się mimo obowiązującej w stolicy Ukrainy godziny policyjnej, która trwa od północy do piątej rano. By móc uczestniczyć w modłach, wierni musieli odpowiednio wcześniej przybyć do świątyń, w których będą przebywali do godz. 5 rano.

Nabożeństwa rezurekcyjne zaczęły się już w sobotę po godz. 23 czasu kijowskiego, a w ukraińskiej telewizji publicznej jest możliwość obejrzenia transmisji nabożeństwa z Monastyru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, które poprowadził zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz.