O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

ABW zatrzymała osiemnastolatka. Miał planować zamach terrorystyczny przy pomocy pasa szahida. "W celi spędza czas studiując Koran"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osiemnastolatka, który miał planować zamach terrorystyczny na budynek urzędu państwowego w Polsce przy pomocy pasa szahida - dowiedziała się PAP. Pod koniec 2022 r. Polak przeszedł na islam, miał inspirować się IS.

Funkcjonariusz ABW. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Funkcjonariusz ABW. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zatrzymania mężczyzny, który planował przeprowadzenie zamachu o charakterze terrorystycznym, dokonali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego poznańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 16 czerwca na terenie woj. dolnośląskiego - podało w piątek PAP biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

"Podejrzany utrzymywał bieżący kontakt z osobami, które podawały się za przedstawicieli organizacji terrorystycznej +Państwo Islamskie - IS+. Zatrzymany działał z nimi w porozumieniu" - wskazało biuro. O tym, że osiemnastoletni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny ABW uzyskała informacje w toku wykonywanych czynności służbowych - zaznaczono.

Po zatrzymaniu ABW przeszukała miejsce pobytu mężczyzny i ujawniła dowody planowanego przestępstwa - wynika z informacji śledczych. Mężczyzna miał zbierać informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach - podano.

Funkcjonariusze ABW przeprowadzili również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały z nim w kontakcie i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu.

"Pod koniec 2022 r. mężczyzna dokonał konwersji na islam. W swojej działalności inspirował się działalnością +Państwa Islamskiego+ i wzorował się na liderach organizacji terrorystycznych, jak Osama Bin Laden, Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki" - podało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej podał, że nadzorujący działania ABW dolnośląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK przedstawił zatrzymanemu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz zarzut planowania przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów przy użyciu materiałów wybuchowych.

Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW Polaka - wynika z informacji PAP.

Dział odnotował, że pierwsze czynności w tej sprawie na terenie woj. dolnośląskiego przeprowadzono w ramach działań Prokuratury Rejonowej w Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie). Ze względu na wagę spawy została ona przejęta później przez wrocławski wydział PK.

Zatrzymany 18-latek, dwa lata temu wyjechał z rodziną do jednego z krajów Beneluksu i tam miał zainspirować się islamem. Podczas pobytu zdobył pierwsze kontakty z Państwem Islamskim - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.

"Tam miał zafascynować się islamem i zdobyć pierwsze kontakty z członkami Państwa Islamskiego" - powiedział PAP jeden ze śledczych.

Pod koniec 2022 roku zdecydował się przejść na islam. W swojej działalności inspirował się Państwem Islamskim i wzorował na Osamie Bin Ladenie czy Abubakrze Al-Bahdadim.

Po powrocie do Polski przez internet nawiązywał kontakty z członkami Państwa Islamskiego. Na grupach rozmawiał z innymi bojownikami i zbierał informacje, jak przygotować się do zamachu. Na teorii się nie skończyło. Jak ustalili śledczy, 18-latek zbierał półprodukty do wykonania pasa szahida. Pas to prowizoryczny ładunek, wypełniony nie tylko materiałem wybuchowym. Naszpikowany jest też często ostrymi kawałkami metalu, tak, by poranić i zabić jak najwięcej ofiar.

Według ustaleń PAP celem 18-latka miała być komenda powiatowa policji w Ząbkowicach Śląskich. Plany nastoletniego fanatyka pokrzyżowali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratorzy dolnośląskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Po zatrzymaniu mężczyzny, ABW przeszukała jego dom i znalazła dowody planowanego przestępstwa.

Funkcjonariusze Agencji przeprowadzili również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały z nim w kontakcie i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu.

Po zatrzymaniu 18-latek usłyszał w prokuraturze zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz zarzut planowania przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów przy użyciu materiałów wybuchowych.

18-latek przebywa w areszcie we Wrocławiu. Nieoficjalnie wiemy, że w celi spędza czas głównie studiując Koran.

Niedoszłemu zamachowcy grozi od roku do 10 lat więzienia.

 

Autorzy: Aleksander Główczewski, Bartłomiej Figaj

kgr/sm/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Sejmowa speckomisja zapoznała się z informacją ABW o akcie dywersji na kolei

  • Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa przy stacji kolejowej Mika, fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa przy stacji kolejowej Mika, fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Sejmowa speckomisja zapozna się z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Dodatkowe pieniądze dla ABW i AW. Służby dostaną nowy sprzęt

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Siemoniak: działania dywersyjne zlecone przez Rosję to pewna forma terroryzmu

Serwisy ogólnodostępne PAP