MSZ: w placówkach konsularnych Polonia dowie się o warunkach pracy w Polsce

2019-06-27 20:36 aktualizacja: 2019-06-27, 20:40
 Szymon Szynkowski vel Sęk. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Szymon Szynkowski vel Sęk. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Placówki konsularne będą wyposażone w informacje i materiały, z których Polacy mieszkający za granicą będą mogli się dowiedzieć jak wygląda rynek pracy w Polsce i na co mogą liczyć - zapowiedział w czwartek podczas konferencji wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Konferencja "Twoja kariera - kierunek Polska" była kulminacją czwartej edycji programu "Go4Poland - Wybierz Polskę", który oferuje m.in. warsztaty i staże w krajowych firmach dla polskich studentów studiujących za granicą.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że program "Go4Poland" wpisuje się w misję i cele placówek dyplomatycznych za granicą kraju, które coraz częściej zachęcają Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju. "Polska jest dynamicznie rozwijającym się krajem. Można wiązać z nią perspektywy i swoją karierę. Do Polski warto wrócić" - przekonywał.

Szynkowski vel Sęk podkreślił, że wyróżniającą się placówką w tej sprawie jest ambasada Polski w Londynie, która w połowie maja br. zorganizowała targi pracy dla Polonii. "Były one doskonale przyjęte. Zmieniające się warunki w Wielkiej Brytanii mogą być motywatorem do tego, by poszukiwać, kontynuować pracę w Polsce. Do tej inicjatywy będziemy wracać" - zapowiedział.

Wiceszef MSZ zapowiedział, że placówki dyplomatyczne będą włączać się w akcję zachęcania rodaków do powrotu do kraju.

"Decyzją MSZ nasze placówki konsularne będą wyposażone w informacje i materiały, którymi będą dysponować konsulowie i przekazywali zainteresowanym osobom na co mogą liczyć w Polsce. Jak wygląda rynek pracy w Polsce. Jak ze swoimi kwalifikacjami mogą zostać w Polsce +zagospodarowani+. Chcemy, aby ambasady były ambasadami polskości w nowoczesnym wydaniu, w tym nowoczesnym rozumieniu zachęty do powrotu" - zapowiedział.

Dodał, że MSZ w tej sprawie ma współpracować z Fundacją GPW organizatorem "Go4Poland".

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl przyznał, że mimo iż w ciągu ostatnich lat Polska poprawiła swoją konkurencyjność, to wciąż jesteśmy daleko w "przyciąganiu talentów" z zagranicy. Dodał, że jesteśmy "bardziej międzynarodowi jeśli chodzi o kluby piłkarskie, a mniej jeśli chodzi o przedsiębiorstwa".

"Stąd właśnie program Go4Poland, by przyciągnąć talenty mieszkające poza granicami kraju. Jest to bardzo istotne np. w umiędzynarodawianiu firm. To olbrzymia szansa dla polskich firm, by budować trwała obecność na rynku międzynarodowym (dzięki takim osobom - PAP)" - dodał szef GPW.

Prezes Fundacji GPW Anna Salamończyk – Mochel wyjaśniła, że w tegorocznej odsłonie "Go4Poland" wzięło udział 30 partnerów, którzy zaoferowali m.in. staże dla Polaków studiujących zagranicą.

Dodała, że za pomocą portalu "Go4Poland" gdzie studenci mogą się zarejestrować i uczestniczyć później w stażach, w warsztatach organizowanych przez Fundację i partnerów, przez cztery edycje programu zarejestrowało się ok. 1 tys. osób. W tym roku było to ponad 250 osób.

Salamończyk – Mochel poinformowała, że studenci mogą za pomocą portalu zostawić też swoje CV, list motywacyjny, które mogą być interesujące dla firm w kraju.

Wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Michał Stępniewski zapowiedział, że program "Go4Poland" będzie udoskonalany. Poinformował, że rada programowa dyskutowała m.in. o tym, by portal mógł być szerzej wykorzystywany przez polskie firmy, które umieszczałby oferty pracy dla Polaków, którzy już ukończyli studia zagraniczne i mieszkają za granicą. "Liczymy, że uda się to rozwinąć" - powiedział Stępniewski. (PAP)

autor: Michał Boroń