W Muzeum Zamoyskich wystawy o dzieciństwie i edukacji młodych arystokratów

2016-03-27 15:20 aktualizacja: 2018-10-05, 16:37
Zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. Archiwum fot. PAP/ Jerzy Undro
Zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. Archiwum fot. PAP/ Jerzy Undro
Wystawy poświęcone dzieciństwu i edukacji młodych arystokratów zaprezentuje w nowym sezonie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Muzeum mieści się w zespole pałacowo–parkowym, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.

Pierwsza wystawa, której otwarcie w pałacowej Teatralni zaplanowano na kwiecień, nosić będzie tytuł „Bakalaureaty arystokraty”.

„Pod tym archaicznym tytułem znanym z korespondencji archiwalnej, oznaczającym m.in. egzamin maturalny, chcemy pokazać dzieciństwo i okres edukacji młodych arystokratów i ziemian” – powiedziała kustosz muzeum Karolina Wilkowicz.

Wystawa ma ukazywać różne etapy dorastania i kształcenia w rodzinie Zamoyskich, a także osób z nią spokrewnionych i rodzin ziemiańskich. Obejmować będzie okres od czasów Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – pierwszej prywatnej uczelni, aż do pierwszej połowy XX w.

Na wystawie znajdą się m.in. portrety dzieci ich rysunki oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek - część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków. Można będzie zobaczyć różne akcesoria do nauki m.in. kałamarze, a także korespondencję dotyczącą edukacji młodzieży.

„Chcemy pokazać edukację domową, artystyczną, wojskową, religijną, jakim podawane były te arystokratyczne i ziemiańskie dzieci” – zaznaczyła Wilkowicz.

1 czerwca, w Dzień Dziecka - zostanie otwarta wystawa pt. „Narysuję ci bajkę”, na której prezentowane będą ilustracje z dawnych książek dla dzieci i młodzieży. Będą to wydawnictwa ze zbiorów biblioteki Zamoyskich w Kozłówce, ale też z innych instytucji i kolekcji prywatnych.

Wystawom towarzyszyć mają lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw. Jesienią odbędzie się sesja naukowa poświęcona dzieciństwu i edukacji młodych ziemian i arystokratów.

W lipcu przy pałacowej kaplicy przygotowana będzie ekspozycja poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940–1941. (PAP)

ren/ agz/

TEMATY: