Spotkanie liderów ośmiu partii

2016-03-31 14:18 aktualizacja: 2018-09-27, 04:36
Budynek Sejmu w Warszawie Archiwum Fot. PAP/Leszek Szymański
Budynek Sejmu w Warszawie Archiwum Fot. PAP/Leszek Szymański
Spotkanie liderów partii rozpoczęło się w czwartek po godz. 12 w Sejmie. Biorą w nim udział przedstawiciele ośmiu partii zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem.

Spotkanie odbywa się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce". Liderzy ugrupowań politycznych rozmawiają w gabinecie marszałka Sejmu.

W spotkaniu biorą udział: prezes PiS Jarosław Kaczyński, PO Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej Ryszard Petru, Kukiz'15 Paweł Kukiz, PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, SLD Włodzimierz Czarzasty. Partię Razem reprezentuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu krajowego ugrupowania, a partię KORWiN Przemysław Wipler.

W ubiegły czwartek szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu o zwołanie spotkania liderów partii po Świętach Wielkanocnych.

Zdaniem Kaczyńskiego takie spotkanie jest potrzebne, żeby "stan uspokojenia przynajmniej na kilka miesięcy uzyskać". Zaapelował wówczas także, by nie prowadzić ostrych walk politycznych przynajmniej do końca pielgrzymki papieża Franciszka, który ma odwiedzić Polskę pod koniec lipca, i o to, by nie wynosić sporów na zewnątrz.

Z wypowiedzi przedstawicieli partii politycznych wynika, że najistotniejszą kwestią spotkania będzie sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

tgo/ msom/ eaw/ malk/