Podczas szczytu NATO zamknięte kluczowe ulice w centrum Warszawy

2016-06-24 17:46 aktualizacja: 2018-09-27, 03:22
Warszawa, 16.07.2015. Stadion PGE Narodowy w Warszawie, 16 bm. Dzięki podpisanej 10 bm. umowie pomiędzy operatorem stadionu - spółką PL.2012+ a PGE Polską Grupą Energetyczną, arena przez najbliższe pięć lat nosić będzie nazwę PGE Narodowy. Partner tytularny stadionu, PGE Polska Grupa Energetyczna, to największe przedsiębiorstwo sektora elektroenergetycznego w Polsce. (ls/mgut) Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 16.07.2015. Stadion PGE Narodowy w Warszawie, 16 bm. Dzięki podpisanej 10 bm. umowie pomiędzy operatorem stadionu - spółką PL.2012+ a PGE Polską Grupą Energetyczną, arena przez najbliższe pięć lat nosić będzie nazwę PGE Narodowy. Partner tytularny stadionu, PGE Polska Grupa Energetyczna, to największe przedsiębiorstwo sektora elektroenergetycznego w Polsce. (ls/mgut) Fot. PAP/Leszek Szymański
Podczas szczytu NATO w Warszawie całkowicie wyłączone z ruchu będą ulice prowadzące do Stadionu PGE Narodowy i wokół niego, m.in.: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego i Wał Miedzeszyński. Zamknięte będą także ulice w okolicy Starego Miasta oraz plaża przy moście Poniatowskiego.

Na te utrudnienia trzeba przygotować się w dniach od 7 do 9 lipca, zamknięte będą ulice w centralnych dzielnicach stolicy – Śródmieściu, Pradze-Południe, Woli i Ochocie - poinformował w piątek stołeczny ratusz.

Najwięcej wyłączeń ruchu będzie w pobliżu Stadionu PGE Narodowy, a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego do mostu Poniatowskiego) i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, ulice: Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska.

Zamknięta będzie nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki, pomiędzy mostem Poniatowskiego i Świętokrzyskim. Ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będą al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Poniatowskiego.

W piątek, 8 lipca niedostępny będzie Plac Zamkowy. Droga z Lotniska Chopina, czyli ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Grzybowska nie będą zamknięte dla ruchu, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, także na ulicach poprzecznych – w czasie przejazdu kolumn z gośćmi policja będzie wstrzymywała ruch.

Ratusz podkreśla, że ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, informacje o ograniczeniach w trakcie najbliższych tygodni mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast podczas samego szczytu służby państwowe mogą zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Szczegółowy wykaz zamknięcia ulic w związku ze szczytem NATO dostępny jest na stronie: https://pliki.um.warszawa.pl/index.php/s/XNV1i366w607Eha.

Ponadto wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał rozporządzenie ws zakazu przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody Anna Szczygieł.

Zakaz będzie obowiązywał od 7 do 9 lipca, przede wszystkim w okolicach stadionu PGE Narodowy, Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego, Traktu Królewskiego i Alei Jerozolimskich. Nie będzie można transportować m.in. materiałów wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych oraz żrących. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł.

Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS. (PAP)

kos/ pz/

TEMATY: