Petru: brak spotkania opozycji z KW świadczy o tchórzostwie Kaczyńskiego

2016-09-12 17:44 aktualizacja: 2018-09-27, 02:14
Warszawa, 02.09.2016. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru, 2 bm. w Sejmie podczas konferencji prasowej dotyczącej podatku handlowego i zakazu handlu w niedzielę. (cat)  Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 02.09.2016. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru, 2 bm. w Sejmie podczas konferencji prasowej dotyczącej podatku handlowego i zakazu handlu w niedzielę. (cat) Fot. PAP/Radek Pietruszka
Brak możliwości spotkania opozycji z przedstawicielami Komisji Weneckiej świadczy o tchórzostwie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - ocenił w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w poniedziałek, że wizyta Komisji jest "bardziej taka krajoznawcza", do której PiS nie przywiązuje szczególnej wagi. Na pytanie dziennikarzy, dlaczego KW spotka się jedynie z przedstawicielami PiS, bez opozycji, Terlecki powiedział: "Wydaje nam się, że jeżeli Komisję jeszcze coś interesuje, to właśnie opinia komisji (sprawiedliwości i ustawodawczej), natomiast oczywiście każdy, z kim Komisja będzie chciała się spotkać, a on przyjmie takie zaproszenie, ma taką możliwość. Więc tutaj nie jest tak, żebyśmy ograniczali zakres spotkań Komisji Weneckiej w Polsce" - zapewnił.

Pytany o słowa Terleckiego, Petru potwierdził, że w sprawie spotkania z Komisją Wenecką dostał w poniedziałek telefon od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Widzę, że słowa Jarosława Kaczyńskiego bardzo przyjął do serca pan marszałek Kuchciński i uznał w związku z tym, że ta wizyta jest bez znaczenia. Dostałem przed godziną telefon o tym, że w związku z tym, że ona jest bez znaczenia, bardzo prosi, żeby szefowie kół parlamentarnych, czyli opozycji, broń Boże się z tą komisją nie spotkali" - mówił szef Nowoczesnej na konferencji prasowej.

"Mówienie opozycji na dwie godziny przed spotkaniem, żeby się nie spotkała, świadczy o tym, że to jest bardzo poważna wizyta i PiS bardzo się jej boi i tak się jej boi, że zabrania możliwości kontaktu z przedstawicielami Komisji Weneckiej, co świadczy wyłącznie o tchórzostwie marszałka Kuchcińskiego i tchórzostwie Jarosława Kaczyńskiego, do czego - jak rozumiem - się już przyzwyczailiśmy" - dodał Petru.

Jego zdaniem, słowa polityków PiS na temat wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej, są obraźliwe. "Jarosław Kaczyński jest doskonały w obrażaniu nie tylko Polaków, ale też gości zagranicznych. Przypomnę, w Polsce jest taka dobra zasada: +gość w dom, Bóg w dom+. Widzę, że Jarosław Kaczyński tej zasady nie zna" - ocenił polityk.

Lider PiS na niedzielnej konferencji prasowej ocenił, że sprawa wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest wydarzeniem bez znaczenia.

„Sprawa wizyty Komisji Weneckiej po jej pierwszych orzeczeniach, tylko przypomnę, że one mają wyłącznie doradczy charakter, jest już wydarzeniem bez znaczenia. Bo taki brak obiektywizmu, a przede wszystkim zupełny brak i zupełne ignorowanie polskiego prawa – to słynne stwierdzenie, że przysięga ma wyłącznie charakter ceremonialny – nakazuje traktować tę komisję z bardzo znacznym dystansem” – powiedział J.Kaczyński.

Petru pytany czy opozycja zamierza podjąć próbę spotkania z Komisją Wenecką na własną rękę, zadeklarował, że opozycja jest otwarta na rozmowy z goszczącymi w Polsce przedstawicielami KW, jeśli ci wyrażą taką wolę. "Ale nie będziemy specjalnie szukać pretekstów, bo tak naprawdę wszystko w sumie, w dużym stopniu, Komisja może też sprawdzić inaczej i nie trzeba wcale w trakcie tej wizyty rozmawiać. Ja osobiście takiej prośby z Komisji Weneckiej nie dostałem" - zaznaczył szef Nowoczesnej.

Opinia na temat sytuacji TK w Polsce, nad którą pracuje KW, zostanie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października. Jest to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej Komisja zajęła się, oprócz TK, także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag.

Brak możliwości spotkania opozycji z przedstawicielami KW oburzyło też w poniedziałek polityków PO. Platforma skierowała do marszałka Kuchcińskiego pismo - opublikowane na profilu PO na Twitterze - ws. formuły spotkania z delegacją Komisji Weneckiej. Szef klubu PO Sławomir Neumann zwrócił się w piśmie z prośbą o przywrócenie pierwotnej formuły spotkania z KW, która - zgodnie z wolą przedstawicieli Komisji, jak pisze polityk - zakładała udział reprezentantów wszystkich opcji politycznych zasiadających w Sejmie. (PAP)

mkr/ par/ woj/