Małopolska: wojewoda odwiedził Łapanów; w nocy ewakuowano tam 48 osób

2020-06-21 16:02 aktualizacja: 2020-06-21, 16:22
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w niedzielę wczesnym popołudniem udał się do miejscowości Łapanów (pow. bocheński), gdzie ubiegłej nocy z powodu gwałtownych opadów ewakuowano 48 osób. W Krakowie wkrótce rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

W związku z lokalnymi powodziami w woj. małopolskim wojewoda Piotr Ćwik, wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą, wezmą udział w sztabie kryzysowym w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Z powodu ulew, które w weekend przechodzą nad Małopolską straż podjęła już ponad 300 interwencji. Ponad połowa z nich dotyczyła pow. limanowskiego; 80 powiatu myślenickiego, a 50 bocheńskiego. Trwa szacowanie strat, a strażacy kontynuują działania.

W pow. bocheńskim większość interwencji miała miejsce w Łapanowie. W nocy, m.in. przy pomocy pontonów, ewakuowanych zostało tam 48 osób. W związku z trudną sytuacją w regionie na miejsce udał się wojewoda.

"Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań" - podkreślił Ćwik. "Jesteśmy też w kontakcie z samorządami choćby pod kątem przekazywania informacji na temat wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców" - zapewnił. "Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu" - dodał wojewoda.

W Małopolsce prawie 1400 osób pozostaje bez prądu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę przed intensywnym deszczem, burzami z gradem i silnym wiatrem na Śląsku i w Małopolsce; wcześniej IMGW poinformowało, że na tych obszarach możliwe jest podniesienie alertu do trzeciego, najwyższego stopnia.(PAP)

nak/ mark/