Prezydent przyjął listy uwierzytelniające od nowego nuncjusza apostolskiego

2016-11-03 19:25 aktualizacja: 2018-10-05, 17:43
Warszawa, 03.11.2016. Nowy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio (L) podczas uroczystości złożenia listów uwierzytelniających na ręce prezydenta Andrzeja Dudy (P), 3 bm. w Belwederze. (zuz) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2016 / Jacek Turczyk
Warszawa, 03.11.2016. Nowy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio (L) podczas uroczystości złożenia listów uwierzytelniających na ręce prezydenta Andrzeja Dudy (P), 3 bm. w Belwederze. (zuz) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2016 / Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek listy uwierzytelniające od nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Prezydent przekazał na jego ręce zaproszenie dla papieża do złożenia wizyty w Polsce - podał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio zastąpi na stanowisku nuncjusza w Polsce abp. Celestino Migliore, który został przedstawicielem papieża Franciszka w Rosji.

"Rozmowa prezydenta i nowego nuncjusza apostolskiego dotyczyła przede wszystkim podsumowania tego szczególnego roku w Polsce - jednocześnie roku 1050-lecia chrztu Polski, jak i roku wizyty Ojca Świętego i Światowych Dni Młodzieży" - powiedział PAP minister Szczerski.

Poinformował, że nuncjusz przekazał na ręce prezydenta błogosławieństwo dla Polski i Polaków od Ojca Świętego; mówił też o tym, że papież Franciszek dobrze wspomina swój pobyt w Polsce w lipcu podczas Światowych Dni Młodzieży.

Jak relacjonował prezydencki minister, nuncjusz stwierdził, że jego misją jest utrzymanie dotychczasowej współpracy między Stolicą Apostolską a Polską w duchu współdziałania i wzajemnego szacunku.

Prezydent zaprosił papieża do Polski

"Prezydent przekazał na ręce nuncjusza zaproszenie dla Ojca Świętego do złożenie wizyty apostolskiej w Polsce w możliwym momencie" - podkreślił Szczerski.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio przybył do Warszawy w poniedziałek. "Z odwagą i miłością pragnę rozpocząć posługę w Polsce. Jak wiecie, przybywam ze Wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, która we wrześniu była kanonizowana. Przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętacie ten związek duchowy między tymi dwoma świętymi – Janem Pawłem II i Matką Teresą z Kalkuty" – powiedział Pennacchio po wylądowaniu na Lotnisku Chopina.

Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Watykanie. Potem pracował m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii oraz Irlandii.

28 listopada 1998 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej. 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu. (PAP)

mzk/ par/ itm/

TEMATY: