Powstanie Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

2016-11-27 19:25 aktualizacja: 2018-10-05, 17:52
Warszawa, 27.11.2016. Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman (2P), wicemarszałek Knesetu Hilik Bar (P) oraz prezes fundacji From the Depths Jonny Daniels (3P),27 bm. podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie powstania Centrum Edukacyjnego Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Centrum mieścić się będzie w nowej siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które powstanie na pl. Grzybowskim w Warszawie. (cat)
PAP/Jacek Turczyk
 ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Powstanie Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata*** PAP © 2016 / Jacek Turczyk
Warszawa, 27.11.2016. Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman (2P), wicemarszałek Knesetu Hilik Bar (P) oraz prezes fundacji From the Depths Jonny Daniels (3P),27 bm. podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie powstania Centrum Edukacyjnego Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Centrum mieścić się będzie w nowej siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które powstanie na pl. Grzybowskim w Warszawie. (cat) PAP/Jacek Turczyk ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Powstanie Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata*** PAP © 2016 / Jacek Turczyk
Organizowaniem wykładów, wystaw, projektów dokumentalnych, debat i warsztatów dla gości z całego świata zająć się ma Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, które powstanie w Warszawie. W niedzielę podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Uroczystość odbyła się w specjalnie postawionym namiocie na pl. Grzybowskim, gdzie powstać ma nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, w której będzie się mieściło Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

List intencyjny podpisali m.in. przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman i prezes Fundacji From the Depths Jonny Daniels.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman podkreślił, że jest ono "żywym świadectwem na to, że życie żydowskie w Polsce przetrwało".

"Nasza nowa siedziba nie może istnieć bez uhonorowania największych polskich bohaterów, czyli Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W czasach wojny to właśnie ci ludzie byli światłem w ciemności i nadzieją na zwycięstwo dobra. Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata to ludzie, którzy mieli odwagę stanąć w obronie człowieczeństwa, ryzykując własnym życiem i życiem swoich najbliższych. Tu na pl. Grzybowskim powstanie Centrum Edukacji o ich heroicznych czynach, miejsce pamięci, które przetrwa lata i będzie służyć co najmniej kilku pokoleniom" - mówił Hofman.

Bar: to ważne, iż powstanie Centrum, gdzie będzie się można dowiedzieć o „sile, odwadze i współczuciu Sprawiedliwych”

Prezes Fundacji From the Depths Jonny Daniels wyraził swoją radość z faktu, że w Warszawie powstanie miejsce, gdzie będzie zachowywana, dokumentowana, a przede wszystkim przekazywana kolejnym pokoleniom wiedza i pamięć o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata


Wicemarszałek Knesetu Hilik Bar za ważne uznał powstanie Centrum, gdzie będzie się można dowiedzieć o „sile, odwadze i współczuciu Sprawiedliwych”. „Dowiedzieć się o ludziach, którzy otworzyli swoje domy i serca, by udzielić schronienia, by ocalić życie innym” – zaakcentował.

W ocenie wicemarszałka Senatu Adama Bielana istotną sprawą jest uświadamianie heroicznego zaangażowania ogromnej liczby Polaków na rzecz społeczności żydowskiej w czasach Holokaustu.

„To w szczególności bohaterowie uhonorowani odznaczeniem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Polacy stanowią dziś największy odsetek spośród nich. Choć niewątpliwie jest to jedynie mała część spośród setek tysięcy obywateli, którzy w najrozmaitszy sposób nieśli ratunek Żydom. Dlatego z satysfakcją przyjąłem informację o porozumieniu dotyczącym utworzenia Centrum. Wierzę, że państwa działalność przyczyni się do rozsławienia w świecie i upowszechnienia wiedzy o heroicznych czynach i zasługach polskich Sprawiedliwych” – zaznaczył.

Gronkiewicz-Waltz: "niezwykle znaczące uhonorowanie Polaków, którzy w czasie II wojny nieśli pomoc Żydom"

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że z radością wita wszelkie przedsięwzięcia kulturalno-edukacyjne, które dobrze służą mieszkańcom, przypominają dziedzictwo historyczne i wielokulturowe stolicy oraz stanowią o jej współczesnym obliczu kulturalnym. „Budowę Centrum postrzegam jako niezwykle znaczące uhonorowanie Polaków, którzy w czasie II wojny nieśli pomoc Żydom” - zaakcentowała.

Radość z inicjatywy powstania Centrum wyraziła także Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata Alicja Szczepaniak-Schnepf. „Cieszę się szczególnie dlatego, że sama jestem warszawianką. Cieszy mnie również, że będzie to miejsce utrwalające pamięć o tych wspaniałych Polakach, którzy w najtrudniejszych czasach II wojny, Holokaustu nie przestraszyli się tych strasznych warunków, jakie narzucił okupant. Lecz jako Polacy znaleźli hart ducha, sami będąc w bardzo trudnej sytuacji, by podać rękę, otworzyć serce i przyjąć pod swój dach nieszczęśliwych ludzi, których faszyści skazali na śmierć i całkowite zniszczenie” – dodała Sprawiedliwa.

Porozumienie w sprawie powstania Centrum Edukacyjnego Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata podpisali w czerwcu przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i fundacja From the Depths. Centrum ma zajmować się organizowaniem spotkań, wykładów, wystaw, projektów dokumentalnych, debat i warsztatów dla gości z całego świata, zwłaszcza wycieczek z Izraela, USA i Wielkiej Brytanii. Przewidywane jest też powstanie centrum wolontariatu dla Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W połowie października Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce we współpracy z Fundacją From the Depths i aktorem Jackiem Rozenkiem zainaugurowało nagrania, które mają być wykorzystane na multimedialnej ekspozycji powstającego Centrum Edukacji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Powstać ma kilka nagrań video w technologii hologramowej. Jako pierwsi nagrani zostali Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata - Alicja Szczepaniak-Schnepf i Józef Walaszczyk. Zwiedzający będą mieli możliwość przy pomocy detektora dźwięku sami zadawać pytania Sprawiedliwym. (PAP)

akn/ hgt/