Morawiecki po spotkaniu z szefową KE: w kwestii migracji V4 ma zasady, których się trzymamy

2020-09-24 12:31 aktualizacja: 2020-09-25, 07:42
Premier Mateusz Morawiecki (C), premier Węgier Viktor Orban (P) i premier Czech Andrej Babisz (L) podczas konferencji prasowej w polskim przedstawicielstwie w Brukseli po spotkaniu z szefową KE. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki (C), premier Węgier Viktor Orban (P) i premier Czech Andrej Babisz (L) podczas konferencji prasowej w polskim przedstawicielstwie w Brukseli po spotkaniu z szefową KE. Fot. PAP/Leszek Szymański
Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji, są pewne zasady, których się trzymamy - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE. Chodzi o skuteczną politykę kontroli na granicach i pomoc w miejscach pochodzenia potencjalnych migrantów.

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w czwartek w Brukseli w Ursulą von der Leyen. Na briefingu po spotkaniu Morawiecki powiedział, że jednym z tematów rozmowy był kwestia migracji.

Jak mówił premierzy V4 przedstawili wstępny punkt widzenia.

"Tutaj mamy z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej bardzo jednoznaczne spojrzenie na to. Są pewne zasady, których się trzymamy dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także oczywiście pomocy takiej jak choćby Polska teraz udziela Grecji poprzez transport (...) 156 domów w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragedii" - wskazał.

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiano także o budżecie odbudowy Europy po pandemii Covid-19 i kolejnym wieloletnim budżecie UE. "Tutaj była dyskusja o narodowych planach odbudowy w kontekście Covidu i po Covidzie" - powiedział.

"My z całą mocą podkreślamy również to, że wszystkie ustalenia, które wcześniej były zawarte podczas Rady Europejskiej muszą obowiązywać" - zaznaczył Morawiecki.

Morawiecki: chcemy uniknąć kolejnego lockdownu w związku z koronawirusem

Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, chcemy utrzymać równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze zdrowiem publicznym - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE.

Premier Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że podczas rozmowy w gronie premierów Grupy Wyszehradzkiej podkreślono chęć uniknięcia kolejnego lockdownu w związku z epidemią koronawirusa.

"Wszyscy potwierdziliśmy, że chcemy uniknąć kolejnego lockdownyu. Chcemy mieć dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia, o zdrowie publiczne, o zdrowie indywidulanych ludzi" - powiedział Morawiecki.

"My w Polsce, ale także w Republice Czeskiej, na Węgrzech zadbaliśmy o to bardzo dobrze, ale przed nami na pewno jeszcze kilka miesięcy, mam nadzieję, że ostatnich kilka miesięcy, oby bardzo krótkich, zmagania z tą pandemią" - dodał.

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w czwartek w Brukseli w Ursulą von der Leyen.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem w Polsce u kolejnych 1136 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło kolejne 25 osób.

Morawiecki: plan pomocy dla Białorusi spotkał się z dobrym przyjęciem

Przedstawiliśmy naszą propozycję planu pomocy dla Białorusi, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu przedstawicieli V4 z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Premierzy Polski, Czech i Węgier spotkali się z szefową KE w czwartek przed południem w Brukseli.

"Przedstawiliśmy naszą propozycję - Grupy Wyszehradzkiej - planu dla Białorusi, ten, który był omawiany w Lublinie na Grupie Wyszehradzkiej kilka dni temu. Przestawiliśmy go Ursuli von Leyen i spotkał on się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie" - powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu. Chodzi o szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej z 11 września, w którym uczestniczyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podkreślił, że plan składa się z około dziesięciu bardzo konkretnych punktów "dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie". Według Morawieckiego bardzo ważne jest to, że nie tylko Polska pomaga Białorusi, ale że zaangażowana będzie również Unia Europejska.

"Zdecydowanie chcemy taki pozytywny plan, pozytywną ofertę dla społeczeństwa białoruskiego proponować i przedstawimy ją jako nasz wspólny plan przedyskutowany, przynajmniej częściowo, z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej" - powiedział Morawiecki. "Jeżeli się nic nie zmieni, bo Covid zmienia nasze życie" - dodał. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Roszak, Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa

PAP/ Maciej Zieliński