Dodatki dla policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystów

2020-11-10 13:46 aktualizacja: 2020-11-10, 15:43
Policja podczas jednego z protestów w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Policja podczas jednego z protestów w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Doceniając wymagającą służbę w warunkach pandemii i liczbę realizowanych zadań, podjąłem decyzję o przyznaniu dodatku dla policjantów oddziałów prewencji oraz kontrterrorystów. Dodatek będzie wynosił 500 zł i będzie wypłacany od 1 stycznia 2021 roku – poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak przekazało w komunikacie MSWiA, zmiany wprowadza nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego.

Resort poinformował, że dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwał funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowisku etatowym w oddziale prewencji policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji.

"Ich służba jest szczególnie trudna w czasie pandemii i wymaga realizacji dodatkowych zadań. Ten dodatek jest wyrazem uznania dla ich zaangażowania w niejednokrotnie wielogodzinną służbę, wymagającą dużego poświęcenia" – podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Zgodnie z jego decyzją dodatek otrzymają również policyjni kontrterroryści. "Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwał funkcjonariuszowi pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji +BOA+ lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji" - podało MSWiA.

W swoim komunikacie zaznaczyło również, że dodatek dla kontrterrorystów może być podwyższony, gdy funkcjonariusz uczestniczy bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania.

Z kolei w przypadku policjanta pełniącego służbę w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji, dodatek będzie można podwyższyć do kwoty 1000 zł. Natomiast gdy policjant pełni służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" dodatek będzie można podwyższyć do 1500 zł (nie mniej niż 1000 zł).

"Nasi policyjni antyterroryści to najlepsi z najlepszych. Zatrzymują oni najgroźniejszych przestępców, realnie ryzykując życiem. Takimi dodatkami chcemy wzmacniać atrakcyjność służby także pod względem finansowym" – zaznaczył minister Mariusz Kamiński. (PAP)

autorka: Aleksandra Kuźniar