Toruń: dzwon Tuba Dei zabił na rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły

2017-01-01, 13:00 aktualizacja: 2018-10-05, 18:07
Toruń, 01.01.2017. Piętnastowieczny dzwon z bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu zabił o północy w Sylwestra. Największy średniowieczny dzwon w Polsce - Tuba Dei bije tylko w wyjątkowych okolicznościach, tym razem przypomniał o rozpoczęciu Roku Rzeki Wisły 2017. Dzwon rozkołysała grupa flisaków. (tż/cat)
PAP/Tytus Żmijewski   ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Toruń/ Piętnastowieczny dzwon zabił na rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły*** PAP © 2017 / Tytus Żmijewski
Toruń, 01.01.2017. Piętnastowieczny dzwon z bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu zabił o północy w Sylwestra. Największy średniowieczny dzwon w Polsce - Tuba Dei bije tylko w wyjątkowych okolicznościach, tym razem przypomniał o rozpoczęciu Roku Rzeki Wisły 2017. Dzwon rozkołysała grupa flisaków. (tż/cat) PAP/Tytus Żmijewski ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Toruń/ Piętnastowieczny dzwon zabił na rozpoczęcie Roku Rzeki Wisły*** PAP © 2017 / Tytus Żmijewski
Piętnastowieczny dzwon z bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu zabił o północy w Sylwestra. Uruchomiła go grupa flisaków, przypominając tym samym o rozpoczęciu Roku Rzeki Wisły. Tuba Dei bije tylko w wyjątkowych okolicznościach.

"Robimy to głównie w podzięce dla środowisk wiślanych, którym udało się przypomnieć całemu społeczeństwu o wartości i fenomenie Wisły. Dla jednych jest ona +ostatnią wielką, dziką rzeką Europy+, inni widzą w niej niewykorzystany, wielki potencjał gospodarczy. Bez względu na opinie, przekonania i podejście do rzeki, najważniejsze, że zaczyna się wreszcie poważnie dyskutować o tym polskim skarbie narodowym" - powiedział członek Społecznego Komitetu Obchodów Rzeki Wisły Jacek Kiełpiński.

Trąba Boża (Tuba Dei) znajduje się na wieży gotyckiej bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty od 1500 roku. Jest największym średniowiecznym dzwonem w Polsce, a dziś trzecim co do wielkości - po Dzwonie Maryja Bogurodzica w Licheniu i Dzwonie Zygmunta w Krakowie. Wieża jest słynna także z wielkiego zegara flisackiego, obserwowanego przez wszystkich pływających Wisłą od blisko 600 lat. Nosi on nazwę Palec Boży (Digitus Dei), która pochodzi od jednej wskazówki zakończonej dłonią wskazującą godzinę, a zawisł na wieży prawdopodobnie w 1433 roku. Jego tarcza ma ok. 5 metrów i jest drugą największą wśród historycznych zegarów - po tarczy zegara z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

"W październiku obchodziliśmy 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego, który +otworzył+ Wisłę na północ od naszego miasta. Dzięki temu możliwy był rozkwit gospodarczy i handlowy Rzeczypospolitej w okresie +złotego wieku+. Ta ważna data historyczna była przyczynkiem do tego, żeby akurat rok 2017 obwołać Rokiem Rzeki Wisły, gdyż na wiosnę 1467 roku ruszył pierwszy wolny flis na tej rzece aż do Gdańska" - mówił wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej (KDOT) Marcin Karasiński.

KDOT zaangażowana jest w przeprowadzanie obchodów tej rocznicy w Toruniu. 19 października odbyła się, w nawiązaniu do rocznicy II pokoju toruńskiego, uroczysta inauguracja Roku Rzeki Wisły z udziałem Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Bruno Plattera. Tego dnia na rzece zrealizowano inscenizację bitwy na Wiśle i zawarcia pokoju pomiędzy zakonem krzyżackim a Polską.

"Dzwon, który uruchomiliśmy, jest symbolem naszego miasta. Wprawia się go w ruch rzadko, żeby zakomunikować światu o ważnych wydarzeniach. Tym razem, dzięki życzliwości wielu osób z Torunia, także środowisk kościelnych, udało się zadzwonić w tym historycznym momencie. W kolejnych latach, mamy nadzieję, Wisła będzie odzyskiwała należną jej pozycję. Coraz więcej osób z niej korzysta, pływa łódkami, kajakami, kąpie się, nie wspominając o tysiącach wędkarzy łowiących zdrowe i smaczne ryby" - podkreślił Kiełpiński.

W 2017 roku zaplanowano na całym odcinku Wisły szereg imprez związanych z rzeką. Toruń wraz z Włocławkiem i Ciechocinkiem przygotowują się do zorganizowania największego, bo pięciodniowego, Festiwalu Wisły w połowie sierpnia, wzorowanego na największym rzecznym Festiwalu Loary w Orleanie we Francji.

"Zapraszamy przyjaciół z Europy i łodzie z innych państw. Planujemy, że w Toruniu pojawią się chociażby francuskie gabary, norweskie łodzie Wikingów i ukraińskie czajki. Chcemy, żeby chociaż przez chwilę na kujawsko-pomorskim odcinku rzeki był taki ruch jak w XV i XVI wieku" - zakończył Karasiński.

Sejm RP podjął uchwałę o tym, że rok 2017 będzie Rokiem Rzeki Wisły 22 czerwca. (PAP)

twi/ jm/