Podhale otwiera kolejne biznesy. Ruszyły kontrole

2021-01-18 14:29 aktualizacja: 2021-01-19, 10:27
Zwolennicy Góralskiego Veta. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Zwolennicy Góralskiego Veta. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Zgodnie z zapowiedziami na Podhalu w poniedziałek zostały otwarte kolejne biznesy, między innymi lokale gastronomiczne. Ruszyły także kontrole policji i sanepidu, jednak żadne kary nie zostały nałożone – poinformowała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Dominika Łatak-Glonek.

Uruchomienie biznesów mimo dalszych rządowych obostrzeń związanych z pandemią zapowiadał m.in. inicjator "Góralskie Veto" Sebastian Pitoń. Jako pierwsza w sobotę została otwarta znana restauracja w Bukowinie Tatrzańskiej, a w poniedziałek zostały otwarte między innymi kawiarnie w Zakopanem i Nowym Targu. W lokalach od razu pojawiła się policja i inspektorzy sanepidu.

"Wygraliśmy bitwę na +plażach Normandii+ w tym sensie, że pierwsze lokale ruszyły i nie zostały spacyfikowane. Wszyscy się tak naprawdę przyglądali rozwojowi sytuacji, ponieważ wcześniej nie było takich precedensów. Oczywiście wszystkie kontrole się odbyły, ale okazało się, że przyszły i poszły, w związku z tym będzie się otwierało coraz więcej biznesów, które najpierw muszą się zaopatrzyć" – powiedział PAP Pitoń.

W najbliższych dniach mają ruszyć także niektóre stoki narciarskie

"Precedens został przełamany i nie zostaliśmy zepchnięci do wody" – zakończył inicjator akcji "Góralskie Veto".

Jak poinformowała PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu, tylko od piątku do niedzieli zakopiański sanepid przeprowadził 120 kontroli w obiektach gastronomicznych i hotelowych - w tym w popularnych kwaterach prywatnych oraz na stokach narciarskich. Na te obiekty nie nałożono żadnych kar, jedynie zastosowano pouczenia. W sprawie otwartej w sobotę restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Inspektorzy skontrolowali także stoki narciarskie, jednak okazało się, że działały zgodnie z rządowym rozporządzeniem. Z wyciągów mogą bowiem korzystać zawodnicy narciarskich i snowboardowych klubów sportowych. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

mmi/