Frank-Walter Steinmeier nowym prezydentem Niemiec

2017-02-12 15:35 aktualizacja: 2018-09-27, 00:03
Delegates during the Federal Assembly (Bundesversammlung) at the German 'Bundestag' parliament in Berlin, Germany, 12 February 2017. The German Federal Assembly is a special political institution that only convenes to elect the Head of State. The constitutional body gathers all members of the German 'Bundestag' Parliament and the same number of representatives of all fields of society delegated by the 16 German Federal states.  Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Delegates during the Federal Assembly (Bundesversammlung) at the German 'Bundestag' parliament in Berlin, Germany, 12 February 2017. The German Federal Assembly is a special political institution that only convenes to elect the Head of State. The constitutional body gathers all members of the German 'Bundestag' Parliament and the same number of representatives of all fields of society delegated by the 16 German Federal states. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało w niedzielę w Berlinie Franka-Waltera Steinmeiera na nowego prezydenta Niemiec. Byłego ministra spraw zagranicznych poparło w głosowaniu 931 z 1253 obecnych elektorów.

61-letni socjaldemokrata jest dwunastym prezydentem RFN.

Steinmeier był wspólnym kandydatem koalicji partii chadeckich CDU/CSU i SPD. W głosowaniu poparli go także elektorzy Zielonych i liberalnej FDP. Socjaldemokrata jest od lat najpopularniejszym niemieckim politykiem.

Nowy prezydent przejmie 18 marca obowiązki po swoim poprzedniku - Joachimie Gaucku, który ze względu na wiek zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

Steinmeier był dwukrotnie, w latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia br., szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, związany był wcześniej przez wiele lat z Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.

Steinmeier powiedział po ogłoszeniu wyników, że Niemcy są dla wielu ludzi na świecie "kotwicą nadziei"; zapowiedział, że będzie bronił fundamentów Europy, którymi są wolność i demokracja.

"Żyjemy w burzliwych czasach, a świat sprawia wrażenie, jakby miał się rozpaść" - mówił Steinmeier. "Gdy w innych częściach świata drżą fundamenty, my musimy tym mocniej tych fundamentów bronić" - apelował polityk SPD.

"Czyż to nie wspaniałe, że te Niemcy, nasza trudna ojczyzna, dla wielu ludzi na świecie stały się kotwicą nadziei" - pytał prezydent-elekt. Niemcy są jego zdaniem nadzieją dla innych, ponieważ są przykładem na to, że "możliwa jest zmiana na lepsze" - że "po wojnie możliwy jest pokój, po podziale pojednanie, a po ideologicznym szale polityczny rozsądek".

"Potrzebna jest nam odwaga do zachowania tego, co posiadamy - wolności i demokracji w zjednoczonej Europie. Chcemy i musimy bronić tych fundamentów" - powiedział Steinmeier.

Prezydent Duda pogratulował nowemu prezydentowi Niemiec

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Frankowi-Walterowi Steinmeierowi.

"Serdeczne gratulacje dla nowego Prezydenta RFN, Franka-Waltera Steinmeiera!" - napisał na Twitterze Duda. Prezydent gratulacje złożył także po niemiecku.

Prezydent niemiecki pełni przede wszystkim obowiązki reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat. Jego głównym orężem są przemówienia, w których odnosi się do najważniejszych problemów krajowych i międzynarodowych. (PAP)

lep/ kot/ kno/ mhr/ mc/

TEMATY: