Prezydent Duda: harcerzem pozostajesz do końca życia

2017-02-22, 21:40 aktualizacja: 2018-10-05, 18:29
Prezydent Andrzej Duda (L) uczestniczy w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.  Fot. PAP © 2017 / Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda (L) uczestniczy w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Fot. PAP © 2017 / Jacek Turczyk
Jak już przyjdzie ten dzień, że zdejmiesz mundur, przestaniesz być czynnym harcerzem, to w sercu nim pozostajesz do końca życia; to jest czas, który wypala ślad w sercu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

"Jeszcze nie wiecie, bo jeszcze macie mundury, ale to jest tak, że jak już później przyjdzie ten dzień, że zdejmiesz mundur, że przestaniesz być czynnym harcerzem, to w sercu harcerzem pozostajesz do końca życia, bo to jest taki czas w życiu człowieka, który wypala ten ślad w sercu" - zwrócił się do harcerzy podczas uroczystości prezydent Duda.

"Bardzo dziękuję, że zechcieliście dzisiaj, w tym tak niezwykle ważnym dla harcerzy dniu, przybyć tutaj do Warszawy, do Pałacu Prezydenckiego, do prezydenta, który zdecydował się - uważając to za wielki zaszczyt i wielką dla siebie przyjemność - być protektorem, patronem wszystkich polskich harcerzy" - mówił prezydent.

Duda dziękował harcerzom za to, że tworzą "wielką wspólnotę dobrej, braterskiej, harcerskiej myśli"

"Dziękuje wam za to, że jesteśmy tu razem. Dziękuje wam za cały, niezwykle ważny rok, który jest za nami. Pierwszy rok mojego protektoratu nad harcerstwem, w którym w naszym kraju było tak wiele ważnych wydarzeń" - mówił.

Zaznaczył, że w 2016 r. obchodzona była 1050. rocznica chrztu Polski, odbyły się też Światowe Dni Młodzieży. "To były dni wielkiej służby polskich harcerzy dla - można powiedzieć - całego świata, bo do Polski na ŚDM przyjechali ludzie z całego świata. Dziękuję wam za tę służbę, niezwykle ofiarną. Widziałem ją osobiście. Widziałem wasze zmęczenie z jednej strony, ale z drugiej strony i uśmiech nie schodzących z twarzy. Widziałem waszą życzliwość" - powiedział Duda.

Jak dodał, harcerze pełniąc służbę podczas ŚDM pokazali, że nie tylko umieją być dzielni, ale że tworzą "piękną wspólnotę młodych ludzi w mundurach, oddanych służbie, oddanych krajowi".

Poza podziękowaniami prezydent miał też do harcerzy trzy prośby. "Pierwsza jest taka, żebyście utrzymali poziom, jeżeli chodzi o służbę bliźniemu. Rok 2017 jest też rokiem św. brata Alberta, człowieka wielkiego miłosierdzia, wielkiego oddania bliźniemu. Niech on będzie dla nas wszystkim drogowskazem, przykładem tego, jak trzeba bliźniemu służyć" - podkreślił.

Duda zaapelował ponadto do harcerzy, aby "mocniej zaangażowali się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego". "Chciałbym, abyście wszyscy mocnej, niezależnie od tego, z których miast, z których środowisk harcerskich jesteście, wspierali Muzeum Powstania Warszawskiego. Żebyście wokół powstańców, wokół tradycji powstańczej, wokół muzeum byli, żeby was było widać" - przekonywał.

Trzecia prośba prezydenta do harcerzy dotyczyła zaangażowania się w 2018 roku w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Będziemy mieli kolejne lata, kiedy będziemy czcili stulecia kolejnych, wielkich patriotycznych wydarzeń: aż do Bitwy Warszawskiej 19220 r., do powstań śląskich i tego wszystkiego, co II RP także pod względem polityczno-geograficznym ukształtowało. Chciałbym, żebyście byli obecni, żebyście byli widoczni z waszą służbą w tych wszystkich wydarzeniach" - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda objął honorowym protektoratem 11 organizacji harcerskich

Prezydent objął honorowym protektoratem 11 organizacji harcerskich: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami kraju, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie, Harcerstwo Polskie na Ukrainie, Republikańskie Społeczne Zjednoczenie „Harcerstwo” na Białorusi, Harcerstwo Polskie w Republice Czeskiej, Royal Rangers Polska, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, Skauci Europy Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego.

Na zakończenie obchodów Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego harcerze wraz z prezydentem utworzyli krąg harcerski wokół watry.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie, w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.(PAP)

mzk/ amt/ biw/

TEMATY: