Morawiecki i Mazzucato o nowym podejściu do innowacji

2017-03-28 14:51 aktualizacja: 2018-09-26, 23:33
Warszawa, 28.03.2017. Profesor Ekonomii Innowacji i Wartości Publicznych londyńskiego University College Mariana Mazzucato (P) oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (L) w trakcie jednej z debat podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit", 28 bm. na terenie warszawskich wyścigów konnych Służewiec. W trakcie kongresu zaprezentują się start-upy z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ma zostać podpisana "Deklaracja Warszawska". Głównym organizatorem wydarzenia jest Polski Fundusz Rozwoju. (rp/doro)  PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 28.03.2017. Profesor Ekonomii Innowacji i Wartości Publicznych londyńskiego University College Mariana Mazzucato (P) oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (L) w trakcie jednej z debat podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit", 28 bm. na terenie warszawskich wyścigów konnych Służewiec. W trakcie kongresu zaprezentują się start-upy z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ma zostać podpisana "Deklaracja Warszawska". Głównym organizatorem wydarzenia jest Polski Fundusz Rozwoju. (rp/doro) PAP/Radek Pietruszka
Potrzebujemy nowych reguł obejmujących innowacje, bo nie stanowią one własności tylko jednej firmy, ale są efektem pracy wielu pokoleń - mówił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki. Prof. Mariana Mazzucato podkreśliła, że innowacje nie są sprawą tylko technologiczną, ale też społeczną.

Podczas dyskusji panelowej o gospodarce, będącej częścią Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" wraz z profesor Marianą Mazzucato z University College w Londynie wicepremier przekonywał, że dla innowacji państwo jest niezwykle ważne.

Morawiecki podkreślił, że państwo z jednej strony chce wspierać innowacyjność, ale drugiej należy myśleć o różnych systemach opodatkowania tych wynalazków. "Mówimy tylko o różnych systemach ujęcia owoców wysiłków całych pokoleń. No bo jeśli myślimy, że te wynalazki, które widzimy dzisiaj (...), są wynalazkami jednej osoby czy też zespołu, to nie jest prawda. To jest dziedzictwo wielu pokoleń. (...) To nie może należeć do ludzi, którzy (...) dali radę wyciągnąć wartość dodaną z tych wynalazków" - mówił Morawiecki.

Nawiązał do powstania iPhone'a i iPada - produktów amerykańskiego giganta elektronicznego Apple. Jak przypomniał, nie powstałyby one bez wcześniejszych prac państwowych instytucji, m.in. takich jak DARPA (ang. Defense Advanced Research Projects Agency, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

Powiedział również, że nowe mechanizmy państwa okazały się niezmiernie ważne, gdy ponad 120 lat temu uderzały w monopole i kartele. "Dzisiaj mamy nowy globalny monopol, oparty na poziomie innowacji, którego sobie nie wyobrażaliśmy nawet 20 lat temu. Natomiast nie mamy reguł i zasad, które mogłyby na to zareagować" - mówił Morawiecki.

"Dlatego potrzebujemy nowego słownictwa, potrzebujemy nowych zasad współpracy państwa i firm" - dodał.

Prof. Mazzucato zwróciła uwagę, że innowacje nie są sprawą tylko technologiczną, lecz także społeczną. "Potrzebujemy nowych instytucji, nowych organizacji, nowych tak naprawdę państw socjalnych; nie zniszczenia ich, ale raczej ich aktualizacji" - zaznaczyła.

"W tej chwili mamy tak ogromny strach, tworzone są mury pomiędzy krajami, niektóre kraje obwiniają inne czy też nowych aktorów: imigrantów albo sektor publiczny. Naprawdę nie sądzę, by jakikolwiek kraj w Europie był w stanie sam sobie poradzić z tymi wyzwaniami" - mówiła.

"Zdecydowanie musimy przejść z dyskursu strachu do dyskursu możliwości i przywrócić plan społeczny. To będzie inne myślenie o innowacjach" - dodała Mazzucato.

Według profesor innowacje należy też rozumieć jako kolektywne tworzenie majątku i dobrobytu, który pochodzi od pracowników sektora publicznego, prywatnego, małych, średnich i dużych firm.

Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" zorganizowano przy okazji odbywającego się w Warszawie szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej. (PAP)

zab/ amac/