Aktorzy na stopniach Pałacu Kultury w Warszawie odczytali konstytucję

2017-04-02 16:35 aktualizacja: 2018-10-05, 18:45
Warszawa, 02.04.2017. 
Aktorzy: Monika Świtaj (L), Krzysztof Strużycki (2L), Marcin Pempuś (3L), Ewelina Żak (3P), Irena Jun (2P) i Stanisław Brudny (P) czytają fragmenty polskiej ustawy zasadniczej przed wejściem do Teatru Studio w PKiN, 2 bm. w 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP. (cat)
PAP/Tomasz Gzell PAP © 2017 / Tomasz Gzell
Warszawa, 02.04.2017. Aktorzy: Monika Świtaj (L), Krzysztof Strużycki (2L), Marcin Pempuś (3L), Ewelina Żak (3P), Irena Jun (2P) i Stanisław Brudny (P) czytają fragmenty polskiej ustawy zasadniczej przed wejściem do Teatru Studio w PKiN, 2 bm. w 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP. (cat) PAP/Tomasz Gzell PAP © 2017 / Tomasz Gzell
Aktorzy warszawskich scen teatralnych na stopniach Pałacu Kultury i Nauki odczytali treść Konstytucji RP. W niedzielę mija 20 lat od uchwalenia obowiązującej obecnie ustawy zasadniczej.

"To wydarzenie obywatelskie (...) Aktor jest obywatelem i chce się czuć obywatelem, koniecznie. Wobec tego chce być używany do czytania konstytucji" - powiedziała PAP aktorka i reżyser Irena Jun. Podkreśliła, że fragmenty preambuły odczytała ze wzruszeniem. "Konstytucji nie czyta się na co dzień" - dodała.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i Teatr Studio. "Konstytucja jest dokumentem, wokół którego toczą się w tej chwili dość istotne spory. To dobry czas, żeby w 20 urodziny konstytucji uświadomić sobie, co w niej jest" - powiedział PAP dramaturg Teatru Studio Wojciech Zrałek-Kossakowski.

Dodatkowo, z ustawionych przy teatrze głośników przechodnie mogli usłyszeć treść polskiej konstytucji odczytywaną w trzech językach: po polsku, ukraińsku i wietnamsku.

2 kwietnia mija 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP; po przyjęciu jej przez Polaków w referendum i podpisaniu przez prezydenta weszła w życie 17 października 1997 r. (PAP)

kno/ jbp/

TEMATY: