Jest akt oskarżenia przeciwko liderkom Strajku Kobiet

2021-07-09 17:03 aktualizacja: 2021-07-09, 21:45
Demonstracja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie (marzec 2021 r.). Fot. PAP/Mateusz Marek
Demonstracja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Warszawie (marzec 2021 r.). Fot. PAP/Mateusz Marek
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała na początku lipca do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Marcie L., Klementynie S. oraz Agnieszce C.-F. - poinformowała w piątek PAP Aleksandra Skrzyniarz rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Kobietom grozi do ośmiu lat więzienia.

Jako pierwszy informację na ten temat podał portal wpolityce.pl. "Zarzut obejmuje sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób i spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego w postaci możliwości zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19 poprzez organizację i prowadzenie marszy w październiku, listopadzie oraz grudniu 2020 r. na ulicach Warszawy" - poinformowała Skrzyniarz.

"Marta L. została ponadto oskarżona o znieważenie funkcjonariuszy policji oraz publiczne pochwalanie popełniania przestępstw polegających na niszczeniu fasad budynków kościołów oraz złośliwym przeszkadzaniu publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła" - dodała.

Za czyn z art. 165 par. 1 pkt 1 Kodeksu karnego (sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej) grozi do ośmiu lat więzienia.

Marta L., Klementyna S. oraz Agnieszka C.-F. to liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.(PAP)

Autorka: Daria Kania

mmi/