Kondolencje po zamachu w Manchesterze

2017-05-23 12:03 aktualizacja: 2018-09-26, 22:50
Members of the police stand behind a cordoned off area near the Manchester Arena in Manchester, Britain, 23 May 2017. According to a statement released by the Greater Manchester Police on 23 May 2017, police responded to reports of an explosion at Manchester Arena on 22 May 2017 evening. At least 19 people have been confirmed dead and around 50 others were injured, authorities said. The happening is currently treated as a terrorist incident until police know otherwise. According to reports quoting witnesses, a mass evacuation was prompted after explosions were heard at the end of US singer Ariana Grande's concert in the arena. Fot. PAP/EPA/NIGEL RODDIS
Members of the police stand behind a cordoned off area near the Manchester Arena in Manchester, Britain, 23 May 2017. According to a statement released by the Greater Manchester Police on 23 May 2017, police responded to reports of an explosion at Manchester Arena on 22 May 2017 evening. At least 19 people have been confirmed dead and around 50 others were injured, authorities said. The happening is currently treated as a terrorist incident until police know otherwise. According to reports quoting witnesses, a mass evacuation was prompted after explosions were heard at the end of US singer Ariana Grande's concert in the arena. Fot. PAP/EPA/NIGEL RODDIS
Brytyjska policja poinformowała we wtorek, że liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego zamachu terrorystyczny w hali w Manchesterze wzrosła do 22. Wśród zabitych są dzieci. Ataku dokonał jeden zamachowiec, który zdetonował ładunek. Napastnik zginął w wybuchu.
Elżbieta II: Brytyjczycy wstrząśnięci po zamachu w Manchesterze

Królowa Elżbieta II we wtorek złożyła kondolencje bliskim ofiar poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze i podkreśliła, że Brytyjczycy są wstrząśnięci tym aktem terroru. 

"Cały naród jest wstrząśnięty w obliczu śmierci i ran odniesionych w poniedziałek w Manchesterze przez tak wielu ludzi, zarówno dorosłych, jak i dzieci, którzy po prostu dobrze bawili się na koncercie" - napisała monarchini w wydanym oświadczeniu.

"Wiem, że mówię w imieniu wszystkich, składając wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim dotkniętym przez to straszliwe wydarzenie, a szczególnie rodzinom i przyjaciołom osób, które zginęły lub odniosły obrażenia (w poniedziałkowym ataku)" - dodała.

Prezydent Duda złożył kondolencje królowej Elżbiecie II

Proszę przyjąć wyrazy głębokiego współczucia z powodu ataku terrorystycznego w Manchester Arena, wśród którego niewinnych ofiar są również dzieci - napisał we wtorek prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do brytyjskiej królowej Elżbiety II.

"Zarówno ja, jak i moi Rodacy, jesteśmy wstrząśnięci tą wiadomością. Ten akt przemocy budzi w nas wszystkich jednoznaczny sprzeciw oraz rodzi poczucie solidarności z poszkodowanymi i ich bliskimi. W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym pragnę zapewnić, że w tych bolesnych chwilach łączymy się z Brytyjczykami naszymi myślami i modlitwą" - napisał prezydent RP.

Podkreślił, że terroryzm jest śmiertelnym wyzwaniem rzuconym naszej cywilizacji. "Musimy razem stanąć w obronie europejskich wartości - wolności i bezpieczeństwa naszych obywateli. Do tego niezbędna jest polityczna odpowiedzialność, determinacja i odwaga. Ufam, że jej nie zabraknie i wspólnie odeprzemy falę terroryzmu, który jest źródłem jednego z najpoważniejszych kryzysów, jaki dotyka dziś nasz świat" - napisał prezydent.

Premier złożyła kondolencje na ręce premier Wielkiej Brytanii

Kategorycznie potępiam odrażający akt terroru i przemoc wymierzoną w niewinnych ludzi - napisała premier Beata Szydło w kondolencjach skierowanych do premier Wielkiej Brytanii Theresie May w związku z zamachem w Manchesterze.

Brytyjska policja poinformowała we wtorek rano, że do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu terrorystycznego, do którego doszło w poniedziałek wieczorem przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. Według dotychczasowych danych 59 osób zostało hospitalizowanych. Brytyjska policja podała, że zamachowiec zginął w wybuchu.

Kondolencje premier Beaty Szydło na Twitterze zamieścił we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Jestem wstrząśnięta wiadomością o zamachu terrorystycznym, do którego doszło dzisiejszej nocy w pobliżu hali widowiskowej w Manchesterze. Pragnę przekazać na pani ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla rodzin i bliskich osób, które straciły życie w tej tragedii" - napisała premier Beata Szydło.

"Kategorycznie potępiam odrażający akt terroru i przemoc wymierzoną w niewinnych ludzi. Wspólnota międzynarodowa musi w sposób zdecydowany przeciwstawić się działaniom godzącym w bezpieczeństwo obywateli. Nie pozwolimy na destrukcję demokratycznych i tolerancyjnych fundamentów naszych społeczeństw. Wierzę, że dzięki solidarnym działaniom położymy wreszcie kres zagrożeniu terrorystycznemu" - dodała szefowa polskiego rządu.

Premier zapewniła również szefową brytyjskiego rządu, że Polska, "którą tradycyjnie łączą z Wielką Brytanią bliskie i sojusznicze stosunki" jest gotowa udzielić niezbędnego wsparcia w działaniach "mających na celu obronę wspólnych wartości europejskich".

Trump solidarny z Brytyjczykami, potępia sprawców zamachu

Prezydent USA Donald Trump wyraził we wtorek solidarność z Brytyjczykami po zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby. Trump potępił sprawców, nazywając stojących za zamachem ludzi "przegranymi złoczyńcami".

Amerykański prezydent w oświadczeniu wygłoszonym po rozmowach z palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu podkreślił, że Stany Zjednoczone wyrażają pełną solidarność z Wielką Brytanią.

Powiedział, że kieruje kondolencje do rodzin ofiar oraz życzenia powrotu do zdrowia do tych, którzy zostali ranni w ataku terrorystycznym. Zabitych w zamachu Trump nazwał "wspaniałymi niewinnymi młodymi ludźmi" zamordowanymi przez "przegranych złoczyńców". Dodał, że "ideologia zła" powinna zostać całkowicie wykorzeniona.

Tusk i Tajani składają kondolencje rodzinom ofiar zamachu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani złożyli kondolencje rodzinom ofiar zamachu w Manchesterze.

"Moje serce tej nocy jest w Manchesterze. Łączymy się myślami z ofiarami" - napisał Tusk na Twitterze.

"Jestem zszokowany śmiertelnym wybuchem w Manchesterze. Łączę się myślami i modlitwą z ofiarami i rodzinami tych, którzy ucierpieli w zamachu" - napisał na portalu społecznościowym Tajani.

Putin: zamach w Manchesterze to cyniczna i nieludzka zbrodnia

"Cyniczną i nieludzką zbrodnią" nazwał zamach w Manchesterze prezydent Rosji Władimir Putin w kondolencjach skierowanych do brytyjskiej premier Theresy May. Składając wyrazy współczucia, Putin zadeklarował gotowość do współpracy antyterrorystycznej z Londynem.

"Stanowczo potępiamy tę cyniczną i nieludzką zbrodnię. Liczymy na to, że jej zleceniodawcy nie unikną zasłużonej kary" - głosi telegram, o którego treści poinformowały we wtorek służby prasowe Kremla.

Rosyjski prezydent w kondolencjach skierowanych do May "potwierdził gotowość rozwijania współpracy antyterrorystycznej z partnerami brytyjskimi, zarówno na zasadzie dwustronnej, jak i w ramach szerokich wysiłków międzynarodowych".

Putin przekazał również słowa współczucia i wsparcia dla rodzin osób, które zginęły w zamachu, dokonanym w poniedziałek wieczorem.

Macron wyraża solidarność z Brytyjczykami, będzie rozmawiał z premier May

Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadzi rozmowę telefoniczną z brytyjską premier Theresą May w związku z zamachem w Manchesterze - podał we wtorek Pałac Elizejski w komunikacie. Wyrażono w nim solidarność z Brytyjczykami i przekazano wyrazy współczucia.

"Prezydent Republiki Emmanuel Macron z przerażeniem i osłupieniem przyjął informacje o śmiertelnym zamachu, do którego doszło wczoraj wieczorem podczas koncertu" - napisano w oświadczeniu. Macron "wraz z rządem i z siłami brytyjskimi będzie kontynuować (wysiłki - PAP) na rzecz walki z terroryzmem" - czytamy.

"Emmanuel Macron przeprowadzi rozmowę telefoniczną z Theresą May i będzie informowany na bieżąco o rozwoju śledztwa" - podkreślono w komunikacie.

Z kolei francuski premier Edouard Philippe potępił "tchórzliwy terroryzm" i dodał, że atak był "świadomie" wymierzony w bardzo młodych ludzi. Zaapelował do Francuzów o ostrożność w związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego.

Merkel: zamach zwiększa naszą determinację w walce z terrorystami

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła we wtorek, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze tylko wzmacnia determinację Niemiec do wspólnej z Wielką Brytanią walki z "tymi, którzy planują i dokonują czyny świadczące o pogardzie dla ludzi".

Merkel podkreśliła, że ze smutkiem i oburzeniem śledzi informacje nadchodzące z Manchesteru. "To niepojęte, że ktoś wykorzystał radosny koncert pop do spowodowania śmierci i ciężkiego okaleczenia tak wielu ludzi" - napisała szefowa niemieckiego rządu.

"Ten domniemany terrorystyczny zamach zwiększy jedynie naszą determinację do przeciwstawienia się wspólnie z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi tym, którzy planują i wykonują czyny świadczące o pogardzie dla ludzi" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej biura prasowego rządu.

"Zapewniam mieszkańców Wielkiej Brytanii, że mogą na nas liczyć" - zapewniła Merkel.

Rząd Włoch zapewnia Brytyjczyków o swej bliskości

Rząd Włoch zapewnił o swej bliskość z Wielką Brytanią i złożył kondolencje po zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby. Szef MSW w Rzymie zwołał pilne posiedzenie działającego przy jego resorcie komitetu analizy strategii walki z terroryzmem.

Premier Paolo Gentiloni napisał we wtorek na Twitterze: "Włochy jednoczą się z narodem i rządem brytyjskim. Nasze myśli kierujemy do ofiar ataku w Manchesterze i ich rodzin".

Kondolencje złożył minister spraw zagranicznych Angelino Alfano i wyraził ból z powodu tego, co się stało. "Jesteśmy bliscy z narodem brytyjskim, rządem i rodzinami ofiar" - zapewnił.

Szef dyplomacji powiedział, że nie ma doniesień o tym, aby w zamachu ucierpieli Włosi.

Słowa bliskości przekazała również burmistrz Rzymu Virginia Raggi.

Media podały, że włoski wywiad i policja są w kontakcie ze stroną brytyjską w sprawie ewentualnej wymiany informacji. (PAP)

awl/ kar/ jhp/ ap/ luo/ eaw/ pad/ lep/ kno/ mhr/ mro/ mok/ sw/ mmp/ akl/

TEMATY: