W Szczecinie rozpoczęły się manewry Baltops 17 - największe ćwiczenia na Bałtyku

2017-06-01 12:20 aktualizacja: 2018-09-26, 22:46
Ustka (woj. pomorskie), 16.06.2016. Żołnierze podczas fazy taktycznej międzynarodowych ćwiczeń Baltops 2016 na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, 16 bm. W manewrach bierze udział ponad 6000 żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. Fot. PAP/Adam Warżawa
Ustka (woj. pomorskie), 16.06.2016. Żołnierze podczas fazy taktycznej międzynarodowych ćwiczeń Baltops 2016 na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, 16 bm. W manewrach bierze udział ponad 6000 żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. Fot. PAP/Adam Warżawa
Z udziałem ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw rozpoczęły się w czwartek manewry Baltops 17, największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku. Pierwsze działania portowe odbywają się w Szczecinie.

"W portach w Szczecinie i Świnoujściu rozpoczynają się narady wojskowe oraz spotkania załóg w gronach narodowych, a następnie międzynarodowych, związane z przebiegiem ćwiczenia" - powiedział w rozmowie z PAP kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. "Dowódcy okrętów otrzymują pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia" - dodał.

Jak zaznaczył kmdr ppor. Kwiatkowski, wspólne działania morskie "uwzględniają poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej, obrony przed atakami okrętów nawodnych z udziałem środków powietrznych oraz operacji desantu morskiego".

W manewrach Baltops 17 weźmie udział ponad 4 tys. żołnierzy, 50 okrętów oraz ponad 50 statków powietrznych. Na Bałtyku będą ćwiczyć jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Polska występuje w roli państwa gospodarza.

Marynarka Wojenna RP skierowała do udziału w ćwiczeniu pięć trałowców, dwa okręty transportowo-minowe oraz jeden okręt podwodny.

W piątek i sobotę duża część cumujących w porcie handlowym i przy Wałach Chrobrego okrętów udostępni zwiedzającym swoje pokłady. Jednostki wyjdą ze Szczecina w niedzielę i wtedy rozpocznie się zasadnicza część ćwiczenia.

  Celem ćwiczenia Baltops od początku jest demonstrowanie obecności morskiej NATO w rejonie Morza Bałtyckiego   

Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich Marynarki Wojennej RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w niemieckiej Kilonii.

Celem ćwiczenia Baltops od początku jest demonstrowanie obecności morskiej NATO w rejonie Morza Bałtyckiego. Marynarka Wojenna RP, początkowo w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, a następnie członek sojuszu, uczestniczy w manewrach.

Organizatorem Baltops jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO - STRIKFORNATO).

W organizowanych od 1972 r. ćwiczeniach Baltops początkowo brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 1993 r. do manewrów zostały zaproszone państwa z byłego bloku wschodniego, w tym również Polska. Od tego momentu ćwiczenie są organizowane w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

Marta Zabłocka (PAP)

mzb/ karo/