W Warszawie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa polskiemu politykowi i prorektorowi uniwersytetu

2019-07-12, 09:21 aktualizacja : 2019-07-12, 09:23
Ambasada Kazachstanu w Polsce
Ambasada Kazachstanu w Polsce

11 lipca 2019 r. w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie odbyła się uroczysta ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa senatorowi RP Piotrowi Zientarskiemu i prorektorowi Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego Andrzejowi Bisztydze za wkład w rozwój dwustronnej współpracy naukowej i edukacyjnej. W wydarzeniu uczestniczyli posłowie Senatu i Sejmu RP, Konsulatu Honorowego Kazachstanu w Katowicach, prezydenta miasta Koszalin, przedstawiciele środowisk edukacyjnych i naukowych, świata biznesu, sektora pozarządowego i mediów.

Uczestnicy ceremonii zapoznali się ze szczegółową prezentacją i propozycjami współpracy z Międzynarodowym Uniwersytetem Humanitarno-Technicznym w Szymkencie. Zgodnie z inicjatywą rektora MUHT Jermachana Kistaubajewa ceremonię odznaczenia tytułem doktora honoris causa przeprowadził i wręczył dyplomy ambasador Kazachstanu w Polsce Margułan Baimukhan.

Z kolei kazachski dyplomata opowiedział zebranym gościom o aktualnych wydarzeniach społecznych i politycznych w Kazachstanie, podzielił  się informacjami na temat współczesnych stosunków kazachstańsko-polskich i perspektyw ich rozwoju, z uszczególnieniem współpracy naukowo-edukacyjnej.

Informacyjnie: kazachstańsko-polska współpraca w dziedzinie nauki i edukacji rozwija się w dynamicznym tempie. Około 100 dwustronnych umów o współpracy zostało zawartych między uniwersytetami Kazachstanu a Rzecząpospolitą Polską. Ponad 1000 studentów z Kazachstanu studiuje obecnie w różnych ośrodkach edukacyjnych w Polsce.

Ministerstwa Edukacji obu krajów rozważają możliwość zwiększenia kwoty stypendiów naukowych i edukacyjnych dla studentów z Kazachstanu na polskich uczelniach.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Polsce