Sektor bankowy ma ogromny wpływ na odpowiedzialne zarządzanie klimatem

2019-07-17, 14:39 aktualizacja : 2019-07-17, 14:45
PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Banki mają ogromne możliwości, aby wspierać przedsięwzięcia korzystne dla ochrony środowiska naturalnego i klimatu – uważa sir Roger Gifford, szef organizacji Green Finance Initiative, która jest forum współpracy i dialogu rządu brytyjskiego z sektorem finansowym w zakresie polityki klimatycznej.

„To jest fascynujące, jak szerokie możliwości zyskał sektor bankowy, aby włączyć się w robienie dobrych rzeczy dla klimatu, czyli aby wspierać inwestycje w przedsięwzięcia zarówno zyskowne, jak i korzystne dla środowiska. To jest ogromna szansa” – powiedział Gifford, który gościł w Polsce na zaproszenie organizatorów Europejskiego Kongresu Finansowego.

Według niego, banki w Londynie, jak i w całej Europie stają obecnie przed wyzwaniem: jak powinno się oceniać ryzyko zmian klimatycznych w działalności biznesowej sektora finansowego.

„Zmiany klimatyczne są czynnikiem trudnym do oceny, ponieważ mówimy tu o 20-30-letniej perspektywie ryzyka, podczas gdy zazwyczaj banki patrzą na swoje portfolio w perspektywie 2 do 5 lat” – powiedział Roger Gifford.

Jego zdaniem, branża finansowa musi uwzględniać w swoich analizach kryzys klimatyczny, jak i reakcję polityków na to zjawisko. „Decyzje polityczne mogą dotknąć wielu sektorów, które znajdują się w portfolio banków. Oprócz przemysłu motoryzacyjnego dotyczy to także sektora energetycznego, a nawet logistyki i dystrybucji” – dodał.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP